Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Berlusconi si přisvojil zásluhy za ukončení studené války, historici ho ale spojují spíše s pádem Berlínské zdi a rozpadem SSSR

Berlusconi si přisvojil zásluhy za ukončení studené války, historici ho ale spojují spíše s pádem Berlínské zdi a rozpadem SSSR

Bývalý italský premiér Berlusconi v rámci předvolební kampaně prohlásil, že konec studené války mezi Spojenými státy a někdejším Sovětským svazem je jeho zásluhou. Podle historiků toto období skončilo na přelomu 80. a 90. let, ale lídr favorizované středopravé koalice prohlásil, že definitivní konec přišel díky jeho diplomatickému umu na summitu NATO v roce 2002. Napsala to agentura Reuters.

Když jsem byl u vlády v roce 2001, veřejně jsem říkal, že chci ukončit studenou válku, která probíhala 50 let a byla strašným utrpením, řekl jednaosmdesátiletý politik a mediální magnát v dnešním rozhovoru s italskou televizí. A to se mi povedlo, protože tady v Římě, na (základně) Pratica di Mare, jsem v roce 2002 s využitím veškerých svých schopností (budování) přátelských vztahů přesvědčil George W. Bushe a Vladimira Putina, aby ukončili studenou válku, dodal Berlusconi.

Zatímco historici spojují konec studené války zejména s pádem Berlínské zdi v roce 1989 a rozpadem Sovětského svazu o dva roky později, čtyřnásobný šéf italské vlády za klíčový moment označil podpis dohody mezi NATO a Ruskem na zmíněném summitu.

Berlusconi vede necelý měsíc před italskými parlamentními volbami velmi aktivní kampaň, ačkoli se sám kvůli soudnímu zákazu nemůže kvůli daňovým únikům až do příštího roku ucházet o veřejné funkce. Nedávno například označil migranty za "sociální bombu hrozící explozí" či označil populistické Hnutí pěti hvězd za nebezpečí pro Itálii. Podle průzkumů má koalice jeho strany Vzhůru, Itálie s dalšími formacemi šanci získat přes 30 procent hlasů a volby vyhrát, absolutní většinu v parlamentu však patrně nezíská.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1