Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bez komentáře“. Praha se na zprostředkování jednání mezi Katalánskem a Madridem příliš netváří

„Bez komentáře“. Praha se na zprostředkování jednání mezi Katalánskem a Madridem příliš netváří

Hlavní město Česka se místem pro případné rozhovory mezi separatisty a centrální vládou v Madridu poté, co Katalánsko v nejbližších dnech pravděpodobně vyhlásí nezávislost, zřejmě nestane. Ministerstvo zahraničí ČR redakci potvrdilo, že osloveno katalánskou stranou zatím nebylo. O zprostředkovatelské roli Prahy v rozhovoru pro INFO.CZ hovořil vyslanec Katalánska ve střední Evropě Adam Casals.

„Ministerstvo zahraničních věcí takovou nabídkou osloveno nebylo,“ napsala redakci mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Reagovala tak na rozhovor pro INFO.CZ s vedoucím zastoupení katalánské vlády ve střední Evropě Adamem Casalsem.

Ten uvedl, že „Praha by byla pro jednání (mezi vládami Katalánska a Španělska o budoucím uspořádání vzájemných vztahů; pozn. red.) skvělým místem“. „Je to místo s neuvěřitelnými zkušenostmi při boji za demokracii a lidská práva. Navíc vaše vztahy se Slovenskem po rozdělení společného státu jsou skvělou inspirací,“ řekl Casals s tím, že pro hlavní město Česka by to byla zároveň příležitost, jak se dostat do centra dění.

Valentová neočekává, že by se katalánská strana na Českou republiku obrátila ještě v budoucnosti. „Ministerstvo zahraničních věcí nepředpokládá, že by se tak mělo stát,“ napsala. „Úvahy pana Casalse ministerstvo nehodlá nijak komentovat,“ dodala.

Referendum, ve kterém Katalánci rozhodovali o vyhlášení nezávislosti na centrální vládě, probíhalo tuto neděli. Pro odtržení se v něm údajně vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent. Vláda v Madridu považuje referendum za protiústavní a v den jeho konání vyslala do ulic katalánských měst policejní hlídky. Při střetech utrpělo zranění více než 890 lidí.

Podle posledních informací zahraničních zpravodajských agentur by se vyhlášením nezávislosti měl zabývat katalánský parlament příští pondělí. Katalánský premiér Carles Puigdemont už dříve volal po mezinárodním zprostředkování.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744