Bez nároku na výjimku: muslimské dívky se musejí účastnit školního plavání s chlapci, rozhodl soud | info.cz

Články odjinud

Bez nároku na výjimku: muslimské dívky se musejí účastnit školního plavání s chlapci, rozhodl soud

Evropský soud pro lidská práva se v modelovém verdiktu zastal švýcarských úřadů. Stěžovali si na ně muslimští rodiče, kteří nechtěli, aby jejich malé dcery musely ve škole plavat s chlapci. Úřady podle soudu nepochybily, když dívkám odmítly udělit výjimku.

 

Soud uvedl, že krok úřadů byl sice zásahem do svobody vyznání, ale tento zásah byl podle něj v souladu se švýcarskými zákony a měl legitimní cíl: umožnit těmto dívkám, aby se účastnily všech školních aktivit a plně se integrovaly do společnosti.

Škola podle německého týdeníku Focus umožnila dívkám řadu kompromisů, například tzv. burkiny, tedy celotělové plavky, a oddělené šatny. Rodiče to nepřijali a dostali proto pokutu 325 eur za každou žačku.

„Škola zaujímá v procesu sociální integrace významné místo, především pro žáky zahraničního původu,“ uvedl tribunál. Zájem na tom, aby se dívky začlenily do společnosti a přizpůsobily místním zvyklostem, podle něj převážil nad přáním rodičů, aby se dívky smíšených kurzů neúčastnily.

Případ dali ke štrasburskému soudu dva švýcarští občané tureckého původu, kterým za neúčast jejich dcer na kurzech švýcarské úřady udělily pokutu. Rodiče se nejprve obrátili na místní soud, který dal v roce 2011 za pravdu úřadům, stejně jako soud vyšší instance o rok později. Na Evropský soud pro lidská práva, který je institucí Rady Evropy, se dvojice obrátila v roce 2012.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud