Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bezpečné Česko: poklidnějších je jen 5 jiných států. A kde zuří války?

Bezpečné Česko: poklidnějších je jen 5 jiných států. A kde zuří války?
 

Rozbouřený Blízký východ, pokračující boje na východní Ukrajině nebo zhoršená bezpečnostní situace na severu Afriky. Mapa konfliktních zón světa se v posledních letech prakticky nemění. Ale existují i místa, kde se život po válkách vrací k normálu. Ve své zprávě to potvrzuje Institut pro ekonomiku a mír. A přidává i pozitivní informaci: pokojné státy jsou stále klidnější a to se týká i Česka.

Česko je šestá nejbezpečnější země světa a oproti minulému srovnání si o čtyři příčky polepšilo. Tak to alespoň vidí analytici mezinárodního Institutu pro ekonomiku a mír, kteří hodnotili situaci v celkem 163 státech. A jejich hlavní závěr? Pomyslné nůžky se rozevírají: pokojné země jsou stále klidnější a naopak válečné oblasti se propadají do spirály násilí.

Evropa je stále nejbezpečnější kontinent

Evropské státy obecně obsazují horní pozice žebříčku. Nejpokojnější zemí v Evropě, ale i na světě je Island. Prvenství si drží řadu let.

Institut pro ekonomiku a mír srovnával 163 zemí na základě 23 faktorů. Sledoval nejen aktivitu teroristů, ale i vnitropolitické záležitosti dané země a vztahy s jejími sousedy. Analýzu institut vydává od roku 2007.

Dále se v první desítce nachází Dánsko, Rakousko, Portugalsko, Česká republika, Švýcarsko a Slovinsko. Mezi evropské státy se do první desítky na čtvrté místo dostal Nový Zéland, na osmé místo Kanada a na deváté místo Japonsko. Ani naši sousedé na tom nejsou s umístěním zle. Slovensko najdeme na 24. místě, Polsko na 22., již zmíněné Rakousko na 3. a Německo prozatím na 16. To ale můžou změnit poslední teroristické útoky v zemi.

Ostatní evropské státy následují a udržují si status vysoké bezpečnosti. Jen Kypr, Řecko a Kosovo jsou označeny jako středně bezpečné. Přesto se nacházejí v první polovině seznamu. Výjimku v Evropě představuje Ukrajina. Kvůli občanské válce je v poslední desítce a je označena za velmi málo pokojnou zemi.

Ve zprávě se také nachází analýza ekonomického dopadu světového násilí. Loni jeho potírání stálo celosvětově kolem 13 a půl miliardy dolarů, což je přibližně 13 % světového hrubého domácího produktu.

Hůře než Ukrajina už jsou na tom jen Středoafrická republika, Jemen, Somálsko, Afghánistán, Irák, Jižní Súdán a na poslední příčce umístěná Sýrie. Obecně se mezi nejméně bezpečnými zeměmi nejčastěji objevují státy Afriky, Blízkého východu a Arabského poloostrova.

Světové velmoci jsou až v druhé polovině seznamu

Co je jistě zajímavé, je umístění světových velmocí. USA se umístily na 103. pozici. Rusko se po anexi Krymu a kvůli podpoře separatistů na Ukrajině a vlády Bašára Asada v Sýrii dostalo také až na samý konec žebříčku mezi státy s velmi nízkou mírumilovností. Obsadilo 151. příčku. Čína je na 120. místě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1