Bezpečnější, hezčí a veganská. V oběhu je nová 50eurová bankovka | info.cz

Články odjinud

Bezpečnější, hezčí a veganská. V oběhu je nová 50eurová bankovka

Evropská centrální banka (ECB) vypustila do oběhu novou 50eurovou bankovku. Ta má oproti své staré verzi nový design, vylepšené zabezpečení a navíc vydrží déle v oběhu. Navíc po nedávné aféře s britskou pětilibrovkou se jí nemusejí bát ani vegetariáni – centrální banka se dušuje, že při produkci nové bankovky zvířecí lůj použit rozhodně nebyl.

Nová 50eurovka je čtvrtou bankovkou z nové série Europa, nižší nominální hodnoty bankovek již jsou v oběhu, bankovky v hodnotě sto a dvě stě eur pak do oběhu vstoupí na počátku roku 2019. Nová série má značně vylepšené bezpečnostní prvky, které padělatelům ztěžují jejich živobytí. Právě 20 a 50eurové bankovky totiž jsou nejčastějším cílem podvodníků.

„Jsme přesvědčeni, že vylepšené bezpečnostní prvky na nových bankovkách pomohou i vylepšit důvěru v euro. Naše data ukazují, že jsme na dobré cestě a padělků postupem času ubývá,“ uvedla Evropská centrální banka ve svém tiskovém prohlášení.

Jedním z nových bezpečnostních prvků je vodoznak a hologram bájné řecké princezny Európy, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus a která dala název celému starému kontinentu a také nové sérii bankovek.

Vegetariáni musejí být rovněž potěšeni, k výrobě bankovky totiž nebyl použit zvířecí lůj. Právě tato nečekaná přísada totiž naštvala Brity, když tamní centrální banka pustila do oběhu novou plastovou pětilibrovou bankovku. Následná petice čítající přes 130 tisíc podpisů však centrální banku donutila změnit výrobní postup a místo loje začít používat palmový olej.

Padesátieurovka je nejpoužívanější eurovou bankovkou, v oběhu jich je devět miliard – to znamená přibližně 46procent ze všech eurových bankovek. Staré 50eurové bankovky budou i nadále platné, Evropská centrální banka je však bude postupně stahovat z oběhu.

I přesto, že čím dál více lidí se snaží platit prostřednictvím online transakcí, debetních a kreditních karet, prezident ECB během úterní tiskové konference zmínil potřebu zachování hotovosti. „I přesto že žijeme v digitální éře, tak hotovost zůstává základem naší ekonomiky,“ zdůraznil Mario Draghi.

Měnu euro používá na 340 milionů lidí v devatenácti světových zemích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud