Články odjinud

Bezpečnostní hrozba v okolí prezidenta: V médiích se objevila výbušná tvrzení o Jaredu Kushnerovi

Bezpečnostní hrozba v okolí prezidenta: V médiích se objevila výbušná tvrzení o Jaredu Kushnerovi

Představitelé Číny, Spojených arabských emirátů, Izraele a Mexika soukromě projednávali možnosti, jak ovlivňovat Jareda Kushnera, který je zetěm a poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na nejmenované současné i bývalé americké činitele o tom informoval deník The Washington Post. 

Zástupci cizích zemí podle The Washington Post hledali způsob, jak využít Kushnerových obchodních dohod, jeho finančních problémů a nedostatečné politické zkušenosti. Zda některý stát skutečně přikročil k činům, jasné není.

Kushnerův právní zástupce Abbe Lowell se prozatím ke zprávě The Washington Post nevyjádřil. Komentář dosud neposkytl ani Bílý dům.

Kushner navíc podle informací agentury Reuters ztratil kvůli chybějící bezpečnostní prověrce přístup ke každodenním hodnotícím zprávám tajných služeb pro hlavu státu. Média uvádějí, že problém získat prověrku souvisí s Kushnerovými obchodními kontakty se zahraničními představiteli.

Prověrku vydává bezpečnostní úřad Bílého domu na základě doporučení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), který podrobně hodnotí žadatelovu minulost. Kushner podle deníku USA Today musel žádanku o prověrku dokonce několikrát doplňovat o některé informace, mimo jiné o své kontakty s neamerickými občany, především s Rusy.

Vydání potřebné prověrky pro Kushnera může nařídit prezident, který by tak ale obešel standardní postup. Poradci před takovým krokem Trumpa varují, neboť by to poškodilo vztahy se zpravodajskými službami a také uvnitř Bílého domu.

 

Články odjinud