Biblický hladomor, cholera, smrt. Děsivé snímky sedmileté dívky ukazují rozsah katastrofy v Jemenu | info.cz

Články odjinud

Biblický hladomor, cholera, smrt. Děsivé snímky sedmileté dívky ukazují rozsah katastrofy v Jemenu

Zatímco čtete tento článek, sedm milionů lidí v Jemenu bezradně přemýšlí, kde sehnat svoje příští jídlo. Zemi, které se světová pozornost dostává jen výjimečně, dál sžírá válečný konflikt mezi vládou a šíitskými povstalci (respektive mezi Saúdskou Arábií a Íránem – zeměmi, které jednu, nebo druhou ze znesvářených stran podporují). Snahy mezinárodního společenství o pomoc vyznívají navzdory úsilí spíše naprázdno – rozsáhlý hladomor, chudoba a nemoci jsou silnější. Mimořádně intenzivně to připomínají i snímky sedmileté Džamily, které obletěly svět a stávají se symbolem utrpení.

Pohublá dívka s nepřítomným pohledem neřekne ani slovo, přesto její fotografie mluví mimořádnou silou. Stejně jako snímek utonulého Ajlana Kurdiho nebo záběr na zakrváceného malého Omrana tiše sedícího v sanitce v Aleppu připomíná rozsah utrpení a fakt, že na děti válka dopadá dvojnásob.

Džamila v jedné z jemenských nemocnic naposledy strávila necelé dva týdny. Hladová a zesláblá nedokázala čelit nemocem, které se zemí šíří. Když ji fotograf zachytil o pár dní později, byla už mrtvá a její příbuzní ji právě překrytou zelenou dekou nesli ke hrobu.

Možná to mohlo být jinak, nebýt všudypřítomné chudoby. Rodiče o jejím stavu věděli, ale v odlehlé vesnici neměli peníze na lepší péči, kterou by poskytli specialisté v hlavním městě. „Její stav se zhoršoval dva roky. V nemocnici nám vždy říkali, co všechno jí je, ale nemohli jsme se obrátit nikam jinam,“ přiznává zoufalou situaci její otec.

autor: Info.cz

Případ Džamily ukazuje, jak rychle a jak moc se situace v nejchudší arabské zemi zhoršila. Lidé jsou chudí a na předražené jídlo na tržištích se můžou leda koukat. Financování veřejného zdravotnictví je v troskách, boje pokračují a zdemolované silnice a mosty brání normálnímu zásobování.

Katastrofální situaci potvrzuje i Jan Egeland, který stojí v čele Norské rady pro uprchlíky a působí jako poradce OSN pro humanitární pomoc Sýrii. Svět podle něj menšímu, ale o to víc zničujícímu konfliktu nevěnuje dostatečnou pozornost. „Odjíždím odtud rozezlen na ty muže, kteří mají moc a zbraně, ať v Jemenu nebo v hlavních městech regionu či světa, a kteří nejsou schopni zasáhnout v této člověkem vyvolané krizi,“ uzavřel svoji nedávnou návštěvu otevřenou obžalobou.

Egeland mluví o hrozbě biblického hladomoru, zatímco šéf OSN nedávno popisoval hladovění a zkázu celé jedné generace. Z 26,8 milionu obyvatel 17 milionů nemá obvyklou jistotu, co se jídla týče. Sedm milionů z nich přímo hladoví.

Alespoň drobná naděje svitla v dubnu, kdy OSN od dárců získala přislib zhruba 27 miliard korun na pomoc. Je to asi polovina částky potřebné pro letošní rok. Za pár měsíců peníze dojdou, ale pro Jemen je i podobná vyhlídka lepší než nic.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud