Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Biblický hladomor, cholera, smrt. Děsivé snímky sedmileté dívky ukazují rozsah katastrofy v Jemenu

Biblický hladomor, cholera, smrt. Děsivé snímky sedmileté dívky ukazují rozsah katastrofy v Jemenu

Zatímco čtete tento článek, sedm milionů lidí v Jemenu bezradně přemýšlí, kde sehnat svoje příští jídlo. Zemi, které se světová pozornost dostává jen výjimečně, dál sžírá válečný konflikt mezi vládou a šíitskými povstalci (respektive mezi Saúdskou Arábií a Íránem – zeměmi, které jednu, nebo druhou ze znesvářených stran podporují). Snahy mezinárodního společenství o pomoc vyznívají navzdory úsilí spíše naprázdno – rozsáhlý hladomor, chudoba a nemoci jsou silnější. Mimořádně intenzivně to připomínají i snímky sedmileté Džamily, které obletěly svět a stávají se symbolem utrpení.

Pohublá dívka s nepřítomným pohledem neřekne ani slovo, přesto její fotografie mluví mimořádnou silou. Stejně jako snímek utonulého Ajlana Kurdiho nebo záběr na zakrváceného malého Omrana tiše sedícího v sanitce v Aleppu připomíná rozsah utrpení a fakt, že na děti válka dopadá dvojnásob.

Džamila v jedné z jemenských nemocnic naposledy strávila necelé dva týdny. Hladová a zesláblá nedokázala čelit nemocem, které se zemí šíří. Když ji fotograf zachytil o pár dní později, byla už mrtvá a její příbuzní ji právě překrytou zelenou dekou nesli ke hrobu.

Možná to mohlo být jinak, nebýt všudypřítomné chudoby. Rodiče o jejím stavu věděli, ale v odlehlé vesnici neměli peníze na lepší péči, kterou by poskytli specialisté v hlavním městě. „Její stav se zhoršoval dva roky. V nemocnici nám vždy říkali, co všechno jí je, ale nemohli jsme se obrátit nikam jinam,“ přiznává zoufalou situaci její otec.

720p 480p 360p 240p

Případ Džamily ukazuje, jak rychle a jak moc se situace v nejchudší arabské zemi zhoršila. Lidé jsou chudí a na předražené jídlo na tržištích se můžou leda koukat. Financování veřejného zdravotnictví je v troskách, boje pokračují a zdemolované silnice a mosty brání normálnímu zásobování.

Katastrofální situaci potvrzuje i Jan Egeland, který stojí v čele Norské rady pro uprchlíky a působí jako poradce OSN pro humanitární pomoc Sýrii. Svět podle něj menšímu, ale o to víc zničujícímu konfliktu nevěnuje dostatečnou pozornost. „Odjíždím odtud rozezlen na ty muže, kteří mají moc a zbraně, ať v Jemenu nebo v hlavních městech regionu či světa, a kteří nejsou schopni zasáhnout v této člověkem vyvolané krizi,“ uzavřel svoji nedávnou návštěvu otevřenou obžalobou.

Egeland mluví o hrozbě biblického hladomoru, zatímco šéf OSN nedávno popisoval hladovění a zkázu celé jedné generace. Z 26,8 milionu obyvatel 17 milionů nemá obvyklou jistotu, co se jídla týče. Sedm milionů z nich přímo hladoví.

Alespoň drobná naděje svitla v dubnu, kdy OSN od dárců získala přislib zhruba 27 miliard korun na pomoc. Je to asi polovina částky potřebné pro letošní rok. Za pár měsíců peníze dojdou, ale pro Jemen je i podobná vyhlídka lepší než nic.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744