Bída, hlad a násilí. Smutný výběr 10 zemí, kde se dá v roce 2019 čekat humanitární katastrofa | info.cz

Články odjinud

Bída, hlad a násilí. Smutný výběr 10 zemí, kde se dá v roce 2019 čekat humanitární katastrofa

Téměř 132 milionů lidí ve 42 zemích světa bude v následujícím roce potřebovat humanitární pomoc. Vyplývá to z dat Organizace spojených národů. Mezinárodní záchranný výbor vypracoval seznam deseti zemí, jimž nejvíce hrozí zasažení humanitární katastrofou. Riziko je způsobené lidmi i přírodními vlivy.

Demokratická republika Kongo

Roky bojů v Demokratické republice Kongo vedly k nestabilitě v mnoha částech země. Více než 13 milionů lidí zažívá potravinovou krizi. OSN v loňském roce napočítala, že v zemi žije 4,5 milionu vnitřně vysídlených osob. Demokratická republika Kongo je také státem, v němž propukla druhá největší epidemie Eboly v historii.

Jižní Súdán

Stát, který vznikl v roce 2011, udržel klid jen dva roky. Poté v něm vypukla krvavá občanská válka, v níž zahynuly desítky tisíc lidí. Nyní už se neválčí tak intenzivně jako dříve. Navzdory křehké mírové dohodě však násilí zdaleka neutichlo. V Jižním Súdánu žijí téměř dva miliony vnitřních vysídlenců, skoro 2,5 milionu lidí uprchlo a přes 6 milionů čelí potravinové krizi.

Afghánistán

Od roku 2001, kdy do země v reakci na teroristické útoky z 11. září vstoupila americká armáda, probíhá v Afghánistánu konflikt. Ten spolu se suchem vedl k široké vlně uprchlíků. Tálibán, soupeře koaličních jednotek, se ale stále nepodařilo zničit. Naopak nyní se spekuluje, co se zemí a sílou Tálibánu udělá případný odchod Američanů, který naznačil prezident Donald Trump.

Venezuela

Venezuela patřila v mnoha oblastech k premiantům Latinské Ameriky. Socialistická vláda prezidenta Nicólase Madura však svoji politikou přivedla zemi k ekonomickému kolapsu. S vlnou uprchlíků z Venezuely mají potíže ostatní země a ovlivnila i volby v Brazílii. Z Venezuely utekly téměř tři miliony lidí, převážně proto, že nemohly uživit své rodiny. Vzrůstá také míra kriminality a rozpadá se zdravotnický systém.

Středoafrická republika

Nestabilitu ve Středoafrické republice vyvolal převrat ozbrojených skupin z roku 2013. Od té doby je země v trvalé krizi. Navzdory snahám přivést skupiny k dialogu, který by mohl pomoci ukončit humanitární katastrofu, se civilistům neulevilo. Přitom přes 550 tisíc z nich čelí nedostatku jídla.

Sýrie

Země, která si prochází konfliktem od roku 2011, bude zřejmě plnit titulní strany novin i v roce 2019. V Sýrii zkolaboval zdravotní a vzdělávací systém, přes 6 milionů lidí je vnitřně vysídlených a dalších 5,6 milionu Syřanů uprchlo ze země pryč. I tady je otázkou, co se stane poté, co Donald Trump oznámil, že Američané svoji syrskou misi ukončí. Bují obavy z návratu tzv. Islámského státu i o osud kurdské menšiny.

Nigérie

Ozbrojené skupiny byly v roce 2018 hlavním zdrojem nebezpečí v Nigérii. Země se ale musela vypořádávat i s dalšími násilnostmi, které zhoršuje nedostatek vody a půdy. Výsledkem jsou dva miliony vnitřních vysídlenců a takřka 230 tisíc lidí, kteří uprchli do okolních zemí.

Etiopie

Etiopie se stala rekordmanem v počtu vnitřně vysídlených lidí v roce 2018. Své domovy opustilo kolem 1,4 milionu lidí, převážně kvůli násilí. Situaci zhoršují spory mezi regionálními politickými a etnickými skupinami, které jsou častější od dubna, kdy se úřadu ujal premiér Abiy Ahmed, jenž prosazuje reformy.

Somálsko

Somálsko sužuje desítky let starý občanský konflikt.  Ten propukl v roce 1991 a přes mezinárodní intervence trvá dodnes. Nestabilitu zhoršují také přírodní katastrofy. Krize v zemi byla důvodem, proč ji 870 tisíc lidí opustilo úplně a dalších 2,6 milionu lidí je vnitřně vysídlených.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud