Bílá Evropa, čistá krev. Svátek polské nezávislosti zastínil obří pochod nacionalistů a fašistů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílá Evropa, čistá krev. Svátek polské nezávislosti zastínil obří pochod nacionalistů a fašistů

Bílá Evropa, čistá krev. Svátek polské nezávislosti zastínil obří pochod nacionalistů a fašistů

V Polsku slaví svátek nezávislosti, 99 let po podpisu příměří, které ukončilo první světovou válku. Na programu byla řada akcí včetně pochodu nacionalistů Varšavou. Ten nese název Chceme boha a na papíře na první pohled budí dojem spořádaného pochodu křesťanských konzervativců. Ve skutečnosti je zástěrkou pro radikály a fašisty, kteří v průvodu desítek tisíc lidí jdou. Polská média informují o rasistických heslech a výtržnostech zakuklenců.

Heslo letošního pochodu nezávislosti zní „Chceme Boha“, akce je však spojena s antisemitismem a protiimigračními slogany. Průvod vyšel ve tři odpoledne a provolával hesla odkazující na náboženskou tradici Polska – ve stylu, který koresponduje s mnohdy krajními postoji konzervativní polské vlády. Později se přidaly otevřeně extremistické projevy.

Za apelem na křesťanskou tradici se schovávají i protiislámská hesla a odpor vůči Evropské unii. Uživatelé na twitteru informují i o vyloženě rasistických heslech jako „Bílá Evropa“ nebo „Čistá krev“.

Publicistka Agata Szczesniak k tomu dodává: „Jsou to rozezlení lidé, jsou frustrovaní a viní muslimy, kteří v Polsku ale v podstatě nejsou.“ Ruku v ruce s tím jde obviňování Bruselu. „Viní liberální evropské elity ze selhání jejich vlastního státu. Silně protiuprchličtí, silně protimigrační a silně nacionalističtí,“ popisuje novinářka.

21letá Angelika se svěřila novinářům, co ji k účasti vede. „Nebýt boje a vytrvalosti našich lidí, dnes bychom tu nebyli. Na památku těch, kdo bojovali o náš stát, se účastním každý rok,“ říká.

Robert Bakiewicz za organizátory před několika dny na tiskové konferenci prohlásil, že protestující hodlají konfrontovat „ateistickou“ Evropu a reagovat na „invazi imigrantů“. Polsko stejně jako další středoevropské země odmítlo přijímat uprchlíky, jak bylo v rámci Evropské unie dohodnuto. Muslimové zřejmě netvoří ani procento populace země.

Pochod radikální smetánky

Setkání se postupem času stalo jedním z největších svého druhu v Evropě – podle organizátorů rovnou největším. Loni se ho podle policie zúčastnilo zhruba 75.000 lidí. „Tento rok očekáváme kolem 100 tisíc účastníků,“ znělo před akcí z Varšavy, kam dorazili i radikálové ze zahraničí. Podle odhadů policie letos nakonec vyšlo 60 tisíc lidí.

Byl mezi nimi také lídr italské neofašistické strany Nová síla (Forza Nuova) Roberto Fiore či známá osobnost britské krajně pravicové scény Tommy Robinson. V pátek měl na krajně pravicové konferenci ve Varšavě vystoupit i zastánce bělošské nadřazenosti Američan Richard Spencer, polská vláda mu však vzkázala, že v její zemi není vítán.

Vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost se pochodu přímo neúčastnila, ale televize TVP akci označila za „velký pochod vlastenců“.

Pochod nezávislosti se poprvé konal v roce 2009 a jeho trasa vede centrem Varšavy od kruhového objezdu Romana Dmowského přes řeku Vislu k Národnímu stadionu.

Heslo „Chceme Boha“ je převzaté z názvu staré polské náboženské písně, organizátoři pochodu v propagačních materiálech uvádí také motto „Bůh, čest, vlast“ spojené s radikálními antisemitskými organizacemi ze 30. let.

„Myslím si, že většina organizátorů není příliš pobožná. Používají křesťanství jako jakousi známku identity, která dnes spočívá hlavně v antiislámském postoji,“ řekl agentuře AP sociolog Pankowski. Dodal, že pochodu se kromě katolických skupin hodlají zúčastnit také krajně pravicoví "novopohani". Masová odezva, kterou akce má, signalizuje rozštěpení polské společnosti.

Druhý tábor symbolizuje třeba 30letá Alexandra, která uvedla, že ji zneklidňuje kolik mladých lidí nacionalistický pochod přitahuje. „Co je hrozivé, je srovnání s předchozími roky. Vidím hodně mladých, kteří jsou úrodnou půdou pro zjednodušená a laciná řešení, která nacionalisté nabízejí,“ řekla novinářům.

Kromě nacionalistického pochodu se konaly i další, rozsahem menší akce – předně se jednalo o antifašistickou protidemonstraci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.