Bílé a mužské Spojené státy. Trump mění rasové složení americké diplomacie | info.cz

Články odjinud

Bílé a mužské Spojené státy. Trump mění rasové složení americké diplomacie

Výměnu diplomatického sboru vzal americký prezident Donald Trump skutečně od podlahy. Zpravodajský web Foreign Policy si všímá, že nová podoba prodloužené ruky americké zahraničí politiky je ovšem trochu „monochromatická“. Minimálně na rozdíl od jeho předchůdce Baracka Obamy.

Z celkem 119 velvyslanců, které Trump nově jmenoval, je 109 bělochů, tedy 91,6 procenta. Výrazně navrch mají v diplomatickém sboru i muži, těch je celkem 88 ze 119 velvyslanců, tedy 73,9 procenta. Ženy se tak v diplomatickém sboru také objevují, ale ani jedna z nich není černoška. To je velký rozdíl proti Obamovi, který velvyslankyněmi jmenoval celkem 24 afroamerických žen.

Současný stav se mimo jiné nelíbí například bývalé velvyslankyni v Nigeru Eunice Reddickové. Podle ní by měl být diplomatický sbor složen z více etnik. „Máme lidi, kteří jsou zkušení, talentovaní a jsou zároveň skvělými ochránci amerických hodnot. Měli by být v první linii našeho diplomatického sboru,“ řekla webu Foreign Policy.

Ze všech velvyslanců (včetně těch jmenovaných Obamou) je v současnosti 37 procent žen a 18 procent tvoří zástupci menšin. „Diverzita není prioritou této administrativy. Není to na její agendě,“ říká Linda Thomas-Greenfieldová, která byla až do odchodu do důchodu v roce 2017 nejzkušenější Afroameričankou v diplomatickém sboru USA. „My ovšem nemůžeme mít diplomaty, z nichž svět získá dojem, že celé naše vedení tvoří jen běloši a muži,“ dodává.

Trumpovi kritici se domnívají, že by složení diplomatického sboru mělo odrážet složení americké populace. Více než 23 procent Američanů přitom není bílých, 50,8 procenta tvoří ženy a 18,1 procenta populace tvoří Hispánci.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud