Články odjinud

Bílý dům chce vůči běžencům přitvrdit. Zvažuje další kroky k omezení migrace

Bílý dům chce vůči běžencům přitvrdit. Zvažuje další kroky k omezení migrace

Bílý dům připravuje několik dalších kroků k omezení migrace, od nichž si slibuje posílení šancí na vítězství v listopadových parlamentních volbách. Napsal to dnes server Politico. Prezident Donald Trump chce voličům dokázat, že stojí za svým předvolebním slibem ochránit zemi před ilegální migrací, která podle něj ohrožuje bezpečnost Ameriky.

Novou etapu protiimigrační kampaně připravuje Rada Bílého domu pro vnitřní politiku (DHS) vedená Trumpovým poradcem Stephenem Millerem. Podle serveru Politico se počítá mimo jiné se zpřísněním vydávání studentských víz, s omezením víz pro sezónní zemědělské dělníky nebo se shromažďováním biometrických dat občanů problematických států, kteří přijíždějí do USA. Lidé, kteří žijí ve Spojených státech na základě dočasného povolení k pobytu, budou podle návrhu DHS obtížněji získávat právo žít v zemi trvale.

 

V současné době působí největší starosti Bílému domu kampaň kolem internace dětí, které pohraniční služba odebírá lidem zadrženým za pokus o nezákonný přechod hranice USA. Demokraté i řada republikánů kritizují postup úřadů jako neúměrně krutý, pozici vlády ztěžují fotografie a reportáže médií pořízené v detenčních centrech.

Místo uvolnění tvrdých regulí ale Bílý dům uvažuje o jejich dalším zpřísnění, píše Politico. Kritici Trumpovy vlády DHS obviňují, že chce zrušit zákon omezující dobu přípustné internace dětí odebraných stíhaným osobám. Délku této internace by pak mohla podle svého uvážení určovat pohraniční služba.

„Odebírání dětí ilegálním migrantům nenařizuje žádný americký zákon, je důsledkem prezidentova dekretu přijatého už v lednu 2017,“ upozorňuje Politico. Trump v něm zmocnil pohraniční službu, aby osoby bez povolení ke vstupu do USA po zadržení vazebně stíhala. Děti musejí být podle amerických zákonů vězněným osobám odebrány. V praxi opatření vstoupilo v platnost letos v květnu rozhodnutím ministerstva spravedlnosti.

Do května platilo, že migranti, kteří do země vstoupili nelegálně, byli vystaveni administrativnímu postihu, který izolaci dětí nepředpokládal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud