Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý dům naléhal na FBI, aby popřela styky Trumpových poradců s Rusy. Ta odmítla

Bílý dům naléhal na FBI, aby popřela styky Trumpových poradců s Rusy. Ta odmítla

FBI odmítla žádost Bílého domu, aby veřejně vyvrátila mediální zprávy o kontaktech poradců prezidenta Donalda Trumpa s agenty ruských tajných služeb. S těmi se lidé z prezidentova týmu měli podle respektovaného listu The New York Times domlouvat už během předvolební kampaně v loňském roce.

Takto přímá komunikace mezi Bílým domem a FBI není obvyklá. Jde o porušení procedur, které omezují kontakty mezi oběma institucemi během probíhajícího vyšetřování.

Zatímco FBI se k věci nevyjádřila, Trumpův tiskový mluvčí Sean Spicer odmítl, že by na vyšetřovatele činil kdokoli z Bílého domu nátlak, i když jen fakticky použil jiná slova. „Nechceme, aby tu zprávu vyvrátili. Žádali jsme je, aby řekli pravdu,“ citovala ho CNN.

Aktivity Trumpových lidí začaly schůzkou zástupce ředitele FBI Andrewa McCabea a ředitele kanceláře Bílého domu Reince Priebuse. Ta proběhla den poté, co novináři The New York Times zprávu zveřejnili. Lidé z Trumpova okolí ji nejprve odmítali a tvrdili, že McCabe volal Priebuse už ten den ráno a tvrdil, že list informaci zveličil. Později však tuto verzi potvrdili.

Zdroj CNN z Bílého domu navíc uvedl, že se Priebus měl později spojit znovu nejen s McCabem, ale také s ředitelem FBI Jamesem Comeym. Žádal je, aby předstoupili před novináře a informaci The New York Times zpochybnili. To FBI učinit odmítla.

Na rozdíl od okolí prezidenta informoval Comey o vyšetřování senátní výbor pro zpravodajské služby. Senátoři však drží mlčenlivost a neprozradili, co se od šéfa FBI dozvěděli. „Každá schůzka přináší nové informace,“ sdělil tajemně člen výboru James Lankford.

Kontakty Donalda Trumpa a lidí v jeho okolí s Ruskem jsou dlouhodobě předmětem zkoumání a spekulací. Prezident jakékoli vazby odmítá, téma ale musí znovu vysvětlovat po skandálním odchodu hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který na vlivné pozici skončil právě kvůli zapíranému jednání s Rusy.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744