Bílý dům oznámil termín Trumpovy návštěvy Velké Británie. Je to pátek 13. | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý dům oznámil termín Trumpovy návštěvy Velké Británie. Je to pátek 13.

Bílý dům oznámil termín Trumpovy návštěvy Velké Británie. Je to pátek 13.

Termín první oficiální návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii je známý. Podle BBC, která se odvolává na Bílý dům, to bude 13. července, který připadá na pátek.

Mluvčí Downing Street v průběhu čtvrtka řekl, že na pracovní návštěvě se s Trumpem domluvila premiérka Theresa Mayová na lednovém ekonomickém fóru v Davosu a že termín cesty bude včas oznámen.

Do Spojeného království Trump podle tisku dorazí po červencovém summitu NATO v Bruselu. Zdrží se několik dní a setká se patrně i s královnou Alžbětou II. nebo dalšími členy královské rodiny. Nebude to ale státní návštěva s příslušnými poctami, jako je banket v Buckinghamském paláci.

Trump usedl v Bílém domě loni v lednu, oficiální návštěvu spojenecké země ale dosud nevykonal. Mayová pozvala Trumpa na státní návštěvu Británie už po jeho inauguraci loni v lednu, když ji jako prvního zahraničního státníka prezident přijal v Bílém domě. Po velkých protestech britské veřejnosti proti Trumpově příjezdu kvůli jeho imigrační politice byla návštěva změněna na pracovní. Poslanci oznámili, že prezidentovi neposkytnou příležitost promluvit v parlamentu. Proti Trumpově cestě vznikla také petice.

Trump následně cestu do Británie u příležitosti otevření nové americké ambasády zrušil. Projekt označil za předražený a excentrický. Podle pozorovatelů ale bylo za jeho rozhodnutím hlavně to, že v Británii nebyl příliš vítán a jeho návštěva by postrádala veškerý lesk, který by si sám přál.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.