Bílý dům pod palbou kritiků: Trump zneužívá úřední twitter k vlastní kampani | info.cz

Články odjinud

Bílý dům pod palbou kritiků: Trump zneužívá úřední twitter k vlastní kampani

Americké nevládní a opoziční organizace kritizují Bílý dům, že zneužívá oficiální twitterové kanály k útokům na politiky Demokratické strany. Napsala to dnes agentura AP. Kritikům vadí, že Donald Trump s využitím vládních komunikačních prostředků poškozuje možné protikandidáty v prezidentských volbách v roce 2020. Trump se netají tím, že v nich hodlá svůj post obhájit.

Prezident využívá tři twitterové účty, které mají status nositelů oficiálních informací, jež spravuje stát a podléhají povinné archivaci. Jeho osobní účet @realDonaldTrump sleduje nyní přes 53 milionů lidí, prezidentský účet @POTUS dalších víc než 23 milionů. Účet Bílého domu @WhiteHouse sleduje kolem 17 milionů uživatelů.

Právě poslední z nich podle demokratů a nevládních skupin obsahuje informace, často zkreslené nebo nepravdivé, které de facto předjímají volební kampaň. V pondělí na něm například Trump napsal, že kalifornská demokratická senátorka Kamala Harrisová „podporuje zvířata z MS-13“. Zkratka označuje středoamerickou gangsterskou skupinu Mara Salvatrucha, kterou Trump často využívá jako argument k boji s nelegální migrací.

Harrisová, bývalá prokurátorka, se proti restriktivním migračním dekretům prezidenta ostře staví. O víkendu prohlásila, že pro Trumpa je „jedinou cestou prosadit migrační pravidla oddělující rodiče od dětí, označovat uprchlíky a obětí znásilnění za teroristy a internovat děti do klecí, což je špinavost“.

Demokratka Elizabeth Warrenová, vlivná massachusettská senátorka a vyhlášená prezidentova kritička, podle jednoho z Trumpových tweetů podporuje „zločince, kteří přes hranice pašují zbraně, drogy a lidi“.

V úterý prezident na účtu @WhiteHouse napsal, že demokratický poslanec Mark Pocan ze státu Wisconsin podporuje pašování lidí a jeho kolega Earl Blumenauer z Oregonu chrání drogové dealery. Oba poslanci nedávno v Kongresu navrhli zákon, který ruší rozšiřování Úřadu pro přistěhovalectví a výběr cel (ICE).

Podle amerických expertů na vládní etiku zřejmě obsah problematického twitterového kanálu Bílého domu neporušuje takzvaný Hatchův zákon z roku 1939, který zamezuje státním zaměstnancům zabývat se politikou v práci. Kritici ale poukazují na to, že Trump politizuje komunikaci v sociálních sítích v době klíčové debaty republikánů a demokratů o přistěhovalecké reformě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud