Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý dům pod palbou kritiků: Trump zneužívá úřední twitter k vlastní kampani

Bílý dům pod palbou kritiků: Trump zneužívá úřední twitter k vlastní kampani

Americké nevládní a opoziční organizace kritizují Bílý dům, že zneužívá oficiální twitterové kanály k útokům na politiky Demokratické strany. Napsala to dnes agentura AP. Kritikům vadí, že Donald Trump s využitím vládních komunikačních prostředků poškozuje možné protikandidáty v prezidentských volbách v roce 2020. Trump se netají tím, že v nich hodlá svůj post obhájit.

Prezident využívá tři twitterové účty, které mají status nositelů oficiálních informací, jež spravuje stát a podléhají povinné archivaci. Jeho osobní účet @realDonaldTrump sleduje nyní přes 53 milionů lidí, prezidentský účet @POTUS dalších víc než 23 milionů. Účet Bílého domu @WhiteHouse sleduje kolem 17 milionů uživatelů.

Právě poslední z nich podle demokratů a nevládních skupin obsahuje informace, často zkreslené nebo nepravdivé, které de facto předjímají volební kampaň. V pondělí na něm například Trump napsal, že kalifornská demokratická senátorka Kamala Harrisová „podporuje zvířata z MS-13“. Zkratka označuje středoamerickou gangsterskou skupinu Mara Salvatrucha, kterou Trump často využívá jako argument k boji s nelegální migrací.

Harrisová, bývalá prokurátorka, se proti restriktivním migračním dekretům prezidenta ostře staví. O víkendu prohlásila, že pro Trumpa je „jedinou cestou prosadit migrační pravidla oddělující rodiče od dětí, označovat uprchlíky a obětí znásilnění za teroristy a internovat děti do klecí, což je špinavost“.

Demokratka Elizabeth Warrenová, vlivná massachusettská senátorka a vyhlášená prezidentova kritička, podle jednoho z Trumpových tweetů podporuje „zločince, kteří přes hranice pašují zbraně, drogy a lidi“.

V úterý prezident na účtu @WhiteHouse napsal, že demokratický poslanec Mark Pocan ze státu Wisconsin podporuje pašování lidí a jeho kolega Earl Blumenauer z Oregonu chrání drogové dealery. Oba poslanci nedávno v Kongresu navrhli zákon, který ruší rozšiřování Úřadu pro přistěhovalectví a výběr cel (ICE).

Podle amerických expertů na vládní etiku zřejmě obsah problematického twitterového kanálu Bílého domu neporušuje takzvaný Hatchův zákon z roku 1939, který zamezuje státním zaměstnancům zabývat se politikou v práci. Kritici ale poukazují na to, že Trump politizuje komunikaci v sociálních sítích v době klíčové debaty republikánů a demokratů o přistěhovalecké reformě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744