Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý dům pod palbou kritiků: Trump zneužívá úřední twitter k vlastní kampani

Bílý dům pod palbou kritiků: Trump zneužívá úřední twitter k vlastní kampani

Americké nevládní a opoziční organizace kritizují Bílý dům, že zneužívá oficiální twitterové kanály k útokům na politiky Demokratické strany. Napsala to dnes agentura AP. Kritikům vadí, že Donald Trump s využitím vládních komunikačních prostředků poškozuje možné protikandidáty v prezidentských volbách v roce 2020. Trump se netají tím, že v nich hodlá svůj post obhájit.

Prezident využívá tři twitterové účty, které mají status nositelů oficiálních informací, jež spravuje stát a podléhají povinné archivaci. Jeho osobní účet @realDonaldTrump sleduje nyní přes 53 milionů lidí, prezidentský účet @POTUS dalších víc než 23 milionů. Účet Bílého domu @WhiteHouse sleduje kolem 17 milionů uživatelů.

Právě poslední z nich podle demokratů a nevládních skupin obsahuje informace, často zkreslené nebo nepravdivé, které de facto předjímají volební kampaň. V pondělí na něm například Trump napsal, že kalifornská demokratická senátorka Kamala Harrisová „podporuje zvířata z MS-13“. Zkratka označuje středoamerickou gangsterskou skupinu Mara Salvatrucha, kterou Trump často využívá jako argument k boji s nelegální migrací.

Harrisová, bývalá prokurátorka, se proti restriktivním migračním dekretům prezidenta ostře staví. O víkendu prohlásila, že pro Trumpa je „jedinou cestou prosadit migrační pravidla oddělující rodiče od dětí, označovat uprchlíky a obětí znásilnění za teroristy a internovat děti do klecí, což je špinavost“.

Demokratka Elizabeth Warrenová, vlivná massachusettská senátorka a vyhlášená prezidentova kritička, podle jednoho z Trumpových tweetů podporuje „zločince, kteří přes hranice pašují zbraně, drogy a lidi“.

V úterý prezident na účtu @WhiteHouse napsal, že demokratický poslanec Mark Pocan ze státu Wisconsin podporuje pašování lidí a jeho kolega Earl Blumenauer z Oregonu chrání drogové dealery. Oba poslanci nedávno v Kongresu navrhli zákon, který ruší rozšiřování Úřadu pro přistěhovalectví a výběr cel (ICE).

Podle amerických expertů na vládní etiku zřejmě obsah problematického twitterového kanálu Bílého domu neporušuje takzvaný Hatchův zákon z roku 1939, který zamezuje státním zaměstnancům zabývat se politikou v práci. Kritici ale poukazují na to, že Trump politizuje komunikaci v sociálních sítích v době klíčové debaty republikánů a demokratů o přistěhovalecké reformě.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1