Bílý fosfor propaluje až na kost. USA ho v Sýrii používají v obydlených oblastech | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bílý fosfor propaluje až na kost. USA ho v Sýrii používají v obydlených oblastech

Bílý fosfor propaluje až na kost. USA ho v Sýrii používají v obydlených oblastech

Mezinárodní koalice vedená USA, která podporuje v Sýrii povstalce v bojích proti teroristickému hnutí Islámský stát (IS), ohrožuje životy civilistů při bojích o město Rakka použitím bílého fosforu. Uvedla to dnes organizace chránící lidská práva Human Rights Watch (HRW). Nicméně přiznala, že zatím nemá ověřené zprávy o zraněních či obětech bílým fosforem v Rakce. USA se hájí tím, že tento prvek užívají jen k osvětlení bojových cílů.

Mezinárodní úmluvy zakazují použití bílého fosforu v obydlených oblastech. Podle HRW může kromě požárů způsobit lidem těžké popáleniny. „Nezáleží na tom, jak je bílý fosfor použit, přesto znamená vysoké riziko pro civilisty v hustě obydlených oblastech jako je Rakka či Mosul,“ uvedl dnes zástupce organizace Human Rights Watch Steve Goose.

Mezinárodní koalice v čele s USA podporuje při bojích o Rakku arabské a kurdské povstalce, kteří se snaží toto město dobýt zpět z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). V Rakce jsou ale podle HRW stále desetitisíce civilistů, podle Dětského fondu OSN je tam v ohrožení života i na 40 000 dětí.

Podle mluvčího koalice Ryana Dillona USA používají bílý fosfor v souladu s mezinárodním právem a tak, aby zabránily možným vedlejším účinkům na civilisty. Spojené státy i některé další země se při podobných obviněních hájí tím, že tento prvek používají jen při útocích na bojové cíle, a to buď k vytvoření kouřové clony ve dne, nebo naopak k osvětlení za tmy.

Pokud střela s bílým fosforem exploduje, reaguje prvek se vzduchem a vytvoří hustý bílý dým. Dostane-li se ale do kontaktu s tkání může způsobit její propálení až na kost.

Už za první světové války používaly některé armády bílý fosfor jako součást bomb. Podobná munice byla nasazena i ve válkách v Koreji a ve Vietnamu. Podle organizace Amnesty International používal bomby s bílým fosforem například i Izrael v bojích proti radikálnímu hnutí Hamas v Pásmu Gazy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.