Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bití, surové mučení. Osudy migrantů v Súdánu má v rukou obávaná tajná policie

Bití, surové mučení. Osudy migrantů v Súdánu má v rukou obávaná tajná policie

Příliv migrantů do Evropy se značně snížil. Není to ovšem opadajícím zájmem o hledání štěstí na starém kontinentu. Důvodem je i zvýšená činnost orgánů, které se snaží běžence zadržet, ještě než vstoupí na evropskou půdu. Pomyslnou bezpečnostní bránou z východu je Turecko, které si za zadržování migrantů účtuje od EU vysoké příspěvky. Na jihu plní podobnou úlohu Súdán. „Bezpečnost“ na hranicích tu navíc zajišťuje tajná policie, která je ale údajně prorostlá korupcí a podílí se naopak na pašování osob. Migranti, které evropské země vrací zpět do Súdánu, navíc často končí ve vězení, kde jsou obětmi tvrdého mučení.

Na súdánských hranicích hlídkují patroly tajné policie. Podle zjištění The New York Times se ale někteří členové hlídek přímo účastnili masakrů civilistů v Dárfúru. Pachatelé dosud nevyšetřených válečných zločinů tak mají v rukou osudy migrantů, kteří se chtějí i z důvodů stále trvajících nepokojů dostat ven ze země.

Kromě toho hlídky nejen stráží hranice, ale za úplatu přes ně také uprchlíky převádí. To zřejmě ale nevadí zástupcům evropských zemí, kteří se Súdánem a dalšími africkými zeměmi jednají v rámci takzvaného Chartúmského procesu o ochraně před africkou migrací. Přestože pro evropské země stále platí embargo vývozu zbraní do Súdánu, země získává prostřednictvím jednání miliony euro, které jsou určeny na potraviny a zdravotní potřeby pro zachycené migranty, ale i na výcvik stráží.

„Angažujeme se ve zlepšení situace súdánských obyvatel, ale sankce vůči režimu neustále zůstávají. Nechceme úplně znemožnit migraci, ale chceme zemi umožnit, aby mohla postupovat bezpečným a důstojným způsobem,“ uvádí tisková mluvčí Evropské unie Catherine Rayová. Kritikům se nicméně nelíbí, že stejně, jako je nyní Evropa zavázaná Turecku, bude spolupráce Unie s válečnými zločinci v Súdánu znemožňovat objasnění těchto zločinů a částečně je i legitimizovat.

Konflikt v Dárfúru začal v roce 2003, kdy rebelové zaútočili na vládní pozice v hlavním městě Chartúmu. Konflikt eskaloval v občanskou válku a súdánský prezident Umar al-Bašír dal rozkaz k vypalování a drancování dárfúrských vesnic, údajně jako ochranu před rebely. Na zvěrstvech, která si dle odhadu OSN vyžádala už téměř půl milionu mrtvých, se prý podíleli i někteří velitelé i řadoví vojáci současné hraniční stráže.

Súdánští policisté se angažují také při přijímacích procesech migrantů přímo v Evropě. Belgie, Francie a Itálie využívají členy bezpečnostních složek při konfrontacích svých krajanů, kteří žádají o evropský azyl. Úkolem súdánských policistů je identifikovat možné chyby ve výpovědích žadatelů. Vzhledem k tomu, že jednání není většinou přítomný ale nikdo další, kdo by mluvil jejich jazykem, není jisté, co súdánští policisté běžencům říkají. Jistý je nicméně osud těch, které evropské země deportovaly zpět do Afriky.

Za poslední rok a půl Belgie, Francie a Itálie vrátily do Súdánu více než 50 žadatelů o azyl. Novináři z The New York Times mluvili s některými z nich. Ti popisovali, že po návratu do vlasti byli surově mučeni. Politický disident z Dárfúru uvedl, že po návratu jej zadrželi a ve vězení týrali elektrickými šoky a bili ho kovovými tyčemi až do bezvědomí. Nyní ho propustili na podmínku.

Tento disident uvedl, že před deportací se snažil francouzským úředníkům říct, že po návratu mu hrozí nebezpečí. „Řekl jsem francouzským policistům, že nás zabijí. Ale nerozuměli mi,“ uvedl. Generál Awad Elneil Dhia, který stojí v čele státní imigrační policie, ale nařčení popírá. Zmíněné problémy jsou výjimečné a jsou činem několika málo špatných jedinců, kteří se prý najdou v každé společnosti. „Nejsme příliš vzdálení vašim evropským standardům,“ uvedl.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1