Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitky skončily požárem. Uprchlický tábor ve Francii lehl popelem, běženci tam po sobě šli s noži

720p480p360p240p

Velký tábor pro běžence na severu Francie zcela zničil požár. Improvizované zařízení u přístavního města Dunkerk na severu země vzplálo během potyčky mezi Afghánci a Kurdy. Nejméně deset lidí bylo při požáru zraněno, další mají poranění z předchozí bitky. Už minulý měsíc úřady oznámily, že právě kvůli opakovaným nepokojům chtějí zařízení zavřít.

Francouzské severní pobřeží láká běžence, kteří se chtějí dostat do Velké Británie a situace v táborech se vyostřuje. „Nic nezbylo, jen hromada popela,“ řekl zástupce prefektury Michel Lalande. „Chatky už nebude možné dát tam, kde stály před tím,“ dodal.

Počet obyvatel tábora Grande-Synthe rostl od té doby, co byl rozpuštěn nechvalně známý tábor poblíž Calais zvaný Džungle, píše BBC.

Po rvačce, která požáru předcházela, mělo nejmíň šest lidí řezná a bodná poranění. Násilný incident se přitom v táboře zdaleka nestal poprvé. Policie už zasahovala minulý měsíc u potyčky, při kterém se zranilo pět lidí. Rovněž v listopadu byl jeden muž při rvačce v Grande-Synthe pobodán.

Úřady nepočítají s tím, že by tábor alespoň v omezené míře někde v okolí obnovovaly. Naopak samy plánovaly rušení, které se ale mělo odehrávat na etapy. Poměry v areálu dříve kritizovaly nevládní organizace, které upozorňovaly především na špatné hygienické podmínky a bující kriminalitu, která měla formu například vydírání.

Jen pro srovnání: v nechvalně známém táboře Džunhle v Calais bylo v minulosti až 10 tisíc lidí. Koncem loňského roku tábor úřady zrušily a migranty rozvezly do dalších zařízení po Francii, mimo jiné právě i do tábora u Dunkerku.

Otázka přistěhovalectví, pro jehož omezení se podle průzkumů vyslovuje stále více obyvatel, se stala ve Francii jedním z hlavních témat kampaně před nadcházejícími prezidentskými volbami. Nejvíce proti imigrantům brojí tradičně krajní pravice, hned za ní klasická pravice, zatímco levice je sice už také pro tvrdší postup, ale při zachování vstřícné azylové politiky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744