Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitva o budoucnost. Trumpův soudce může desítky let měnit USA, v Senátu mu ale hrozí blamáž

Bitva o budoucnost. Trumpův soudce může desítky let měnit USA, v Senátu mu ale hrozí blamáž

Tvrdá bitva zahrnující miliony dolarů a reklamní kampaně na obou stranách a v jejím středu šestice nerozhodnutých senátorů. Tak bude vypadat potvrzovací proces kandidáta na soudce Nejvyššího soudu USA Bretta Kavanaugha. Americký prezident Donald Trump jej představil v pondělí jako náhradu za končícího soudce Anthonyho Kennedyho. Kdo je Brett Kavanaugh, jak může změnit Spojené státy a jaké šance má v Senátu?

Bitva může začít. Americký prezident Donald Trump oznámil, že jako nového člena Nejvyššího soudu navrhne Bretta Kavanaugha. V USA známý 53letý soudce je podstatně méně radikálním konzervativcem, než jakého se Trumpovi odpůrci obávali. Přesto bude jeho potvrzování Senátem provázet ostrá bitva.

Kavanaugh je sázkou na zkušenost. Když jej prezident George Bush mladší poprvé nominoval jako člena odvolacího soudu, bylo mu teprve 38 let. Už tehdy se mohl syn obchodníka a učitelky, která následně vystudovala práva, pyšnit skvělým životopisem.

Kennedyho žák, který prošetřoval Clintona

Poprvé o sobě dal vědět v 90. letech, kdy působil v týmu zvláštního vyšetřovatele Kennetha Starra. Kavanaugh je autorem části zprávy, která vedla k neúspěšnému pokusu o impeachment Billa Clintona kvůli jeho kauze s Monikou Lewinskou. Kavanaugh byl v roce 2000 také u soudního sporu o přepočítávání hlasů v prezidentských volbách na Floridě, jež do Bílého domu vyneslo George Bushe mladšího. S ním následně spolupracoval například na výběru federálních soudců.

Kavanaugh má obecně blízko k republikánskému establishmentu. Finančně přispíval na kampaně několika konzervativních kandidátů. „Pokud byl v poslední dekádě politický spor, ve kterém jste potřebovali dobrého právníka, Brett Kavanaugh tam pravděpodobně byl,“ řekl o něm v rámci senátního slyšení v roce 2004 demokratický senátor Chuck Schumer.

Přesto se nedá říci, že by Kavanaugh patřil k radikálním konzervativcům. List New York Times jej vidí jako menšího tradicionalistu než předchozí Trumpův výběr a současného soudce Neila Gorsuche.

S liberály pojí Kavanaugha celoživotní přátelství. Ti na něm oceňují vysokou inteligenci. Ještě než se stal soudcem, byl ve sporech obou táborů spíše spojovatelem stojícím uprostřed podobně jako soudce Anthony Kennedy, u nějž pracoval jako koncipient a jehož by měl nyní u Nejvyššího soudu nahradit. Jako soudce rozhodoval kolem 300 případů, které prověřoval i Nejvyšší soud. Ten jeho verdikty opakovaně potvrzoval.

Asi nejkontroverznější postoj zastával směrem k možnosti žalovat prezidenta v rámci běžného trestního řízení. Už během Clintonova vyšetřování přemítal, zda je rozumné vyšetřování úřadujících šéfů Bílého domu. „Je stále předmětem debaty, jestli Ústava dovoluje žalovat prezidenta,“ napsal v článku z roku 1998. „Prezident, který se obává vyšetřování, takřka nevyhnutelně pracuje hůře,“ pravil později s tím, že by se stíhání mohlo přerušit a pokračovat až po konci mandátu či po úspěšném impeachmentu.

Střet se povede o potraty, záleží na každém hlasu

Kavanaugh je od roku 2006 soudcem odvolacího soudu za District of Columbia. Senát však jeho první nominaci z roku 2003 zablokoval. Uspěl až na druhý pokus. Dramatická bitva o každý hlas se očekává i nyní. Prezident a jeho nominant přitom znovu nemají vyhráno.

Aktuální počty v Senátu sice nahrávají republikánům, kterým stačí přesvědčit 50 zákonodárců, skutečnost bude ale daleko složitější. A to nejen proto, že schvalovací proces nemusí skončit do listopadových voleb. Republikánů je v horní komoře 51, jenže veterán John McCain se kvůli nemoci jednání pravidelně neúčastní. Při jeho absenci si tak konzervativci nemohou dovolit ztratit ani jediný hlas.

Dvě senátorky, Susan Collinsová a Lisa Murkowskiová, přitom již daly najevo, že jejich podpora není automatická. „Budu pečlivá jako u předchozích pěti nominantů, které jsem posuzovala. Těším se na veřejné slyšení soudce Kavanaugha a na dotazování během schůzky v mé kanceláři,“ komentovala Collinsová, jež řekla, že nezvedne ruku pro nikoho, kdo by se stavěl odmítavě k rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze Roeová vs. Wade, který de facto legalizoval potraty na celém území USA.

Kavanaugh nikdy nevystupoval jako razantní odpůrce potratů. Jako soudce však loni hlasoval proti možnosti nezletilé migrantky interrupci podstoupit. Odvolací soud nakonec dívce ukončení těhotenství povolil, a Kavanaugh navíc uznal nutnost respektovat precedenční rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Jednotní nejsou ani demokraté, myslí na volby

Senátoři, kteří budou Trumpův výběr potvrzovat, se musí připravit na značný tlak. Lobbistické skupiny se na bitvu o jejich hlasy připravovaly dlouho dopředu a zveřejnění jména potenciálního soudce na jejich snaze nemohlo nic změnit.

Konzervativní uskupení Judicial Crisis Network (JCN) v pondělí oznámilo, že dá dalších 1,5 milionu dolarů (asi 33 milionů korun) na televizní a jinou reklamu. JCN přitom dosud vynaložilo milion dolarů (22 milionů korun) a očekává se, že by náklady nakonec mohly překonat 10milionovou sumu (220 milionů korun), kterou kampaň utratila během potvrzovacího procesu soudce Neila Gorsuche. „Je to maraton, ne sprint,“ glosovala představitelka iniciativy Carrie Severinová.

Liberální organizace Demand Justice zatím přiznala náklady ve výši 5 milionů dolarů (110 milionů korun). Ty padly na digitální a televizní reklamu. Cílem Demand Justice je vykreslit Kavanaugha jako nedůvěryhodného extremistu. Konzervativci naopak oponují, že jde o nominanta středního proudu a jakákoli opozice vůči němu je formou liberálního extremismu.

Klíčovým rozdílem obou kampaní je cílová skupina. Zatímco liberálové hodlají vyvinout tlak pouze na zmíněné dvě republikánské senátorky, druhá skupina míří i na demokraty. Její reklama se tak objeví také v lokálních médiích ve státech, které mají demokratického senátora, ale před dvěma lety v nich bodoval Donald Trump.

Kromě Collinsové a Murkowskiové tak v centru pozornosti budou i čtyři demokraté. Tři z nich, Joe Donnelly z Indiany, Heidi Heitkampová ze Severní Dakoty a Joe Manchin III. Ze Západní Virginie, letos na podzim navíc mandát obhajují a v minulosti měli výhrady k současné podobě potratů v USA. Čtvrtý do party, Doug Jones, loni pro změnu nečekaně uspěl v tradičně republikánské Alabamě. „Je to republikánský stát s demokratickým senátorem. Ještě nesdělil, jak bude hlasovat,“ doplnila Severinová.

Justice se posouvá doprava

Případný Kavanaughův úspěch může dát razítko na takřka třicetiletou organizovanou snahu zvrátit poměr hlasů u Nejvyššího soudu ve prospěch konzervativců. „Bude to poprvé, kdy budeme moci skutečně říct, že máme konzervativní soud. Poprvé od 30. let,“ těší se předseda pravicového aktivistického uskupení Výbor pro spravedlnost Curt Levey.

Po Kennedyho odchodu by po potvrzení Kavanaugha převzal pozici nejvíce centristického soudce předseda John Roberts. Ten je však daleko větším tradicionalistou než končící veterán americké justice.

Přestože se poměr sil v tělese v minulosti několikrát přesouval zprava doleva a zpět a za tři roky už může v Bílém domě sedět znovu prezident z řad demokratů, liberálové se obávají, že stopa po současném prezidentovi může právě kvůli jím navrženým soudcům přetrvat třeba i desetiletí.

Trumpovi lidi budou rozhodovat 15 tisíc kauz ročně

Nejde přitom jen o Nejvyšší soud. Trumpovi se daří měnit tvář americké spravedlnosti i v jejích nižších patrech. Zatímco Nejvyšší soud je jakožto poslední instance řešící zásadní spory v centru pozornosti, to, co se děje v úrovních pod ním, je pro budoucí podobu Spojených států možná ještě důležitější.

Pro srovnání – Nejvyšší soud vynesl v roce 2015 82 verdiktů, o rok později jich bylo 69. Odvolací soudy mají na svědomí 52 tisíc, respektive 58 tisíc rozsudků. Okrskové soudy jdou ještě s 353 a 355 tisíci verdiktů ještě o řád více.

Trump přitom i tady prosazuje svoje nominanty. Do odvolacích soudů doplnil 21 ze 179 soudců. Do konce roku by chtěl stihnout dalších 20. Postupuje tak daleko rychleji než jeho předchůdce Barack Obama. Ten svůj úspěch zaznamenal až na konci třetího roku vlády. „Trumpovi soudci se budou do roku 2019 podílet každý rok na 15 tisících rozhodnutích. Takřka všechna z nich budou zákony země,“ varoval ve svém textu pro Washington Post komentátor Hugh Hewitt.

Důležitá je i struktura nových soudců. Většině z nich je méně než 50, což při doživotním mandátu znamená, že budou rozhodovat desítky let. Podle studie organizace Lambda Legal má třetina Trumpem navržených lidí na svědomí výroky proti homosexuálům, někteří dokonce zpochybňovali jejich práva.

Mezi novými soudci také dominují bílí muži. Trump je vůbec prvním republikánským prezidentem od dob Herberta Hoovera (1929-1933), který nominuje do funkce méně soudců z řad žen a menšin než jeho republikánský předchůdce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Může vyklíčit nová totalita. Lidé milují Babiše, protože podvádějí stejně jako on, tvrdí Kroupa

Vyslechl už stovky příběhů politických vězňů, ale i donašečů StB. Většinu z nich si mohou zájemci prohlédnout v nejrozsáhlejší pamětnické databázi v Evropě – Paměti národa. Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa už hleděl do očí lidem, kteří trpěli za nacismu i komunismu, ale i těm, kteří za jejich útrapy mohli. Je možné, že se podobní lidé brzy opět dostanou k moci. „Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů,” vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Kroupa.

Kolik příběhů Paměť národa zhruba uchovává?

V databázi jsme zpřístupnili příběhy kolem čtyř tisíc lidí. Ve skutečnosti jich máme ale kolem sedmi tisíc. Řadu z nich ještě zpracováváme a nechceme publikovat nedokončenou práci. Další část vzpomínek, které ještě nejsou veřejné, pořídili žáci a studenti v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Pak máme nahrávky, které nejsou přístupné veřejnosti, protože pamětník si to nepřál, těch je jen několik desítek. 28. října, přesně po deseti letech od vzniku webu Paměti národa, chceme spustit novou podobu této jedinečné databáze s novým designem a novým způsobem, jak příběhy zveřejňovat. Uvažujeme o tom, že zpřístupníme i ty nahrávky, které anonymizujeme. Hlavně Paměť národa proměníme v komfortní publicistický web pro širokou veřejnost, ale zároveň ji ponecháme jako rozsáhlý archiv zpřístupňující celé neupravované mnohahodinové nahrávky určené pro studenty, učitele, spisovatele, scénáristy, a pro ty, kteří ke své práci prostě potřebují celý záznam a písemnou a fotografickou dokumentaci.

Link

Proč se někteří pamětníci rozhodli své vzpomínky poskytnout, ale zakázali je publikovat?

Pro nás je velice důležité, aby každá vzpomínka měla svého jmenného vypravěče, ale jsou lidé, kteří se bojí k vlastnímu příběhu přihlásit. Tak například: když jsme natáčeli lidi, kteří prošli sovětskými gulagy, někteří se nám svěřili, že i dnes mají strach z tajných služeb Ruské federace. Pak jsou tady i pamětníci, kteří se za svůj příběh prachobyčejně stydí. Vypráví s velkými detaily, ale s podmínkou, že neprozradíme jejich jméno. Mají obavy, jak by veřejnost jejich vysvětlení přijala, někteří souhlasili, že je můžeme jmenovitě publikovat až po jejich smrti. Jsou to ale jen výjimečné případy a velmi to zvažujeme. Jde například o některé udavače Státní bezpečnosti.

Jaké to je mluvit s člověkem, který Vám líčí, jak ubližoval jiným lidem? Je těžké v té chvíli zachovat novinářský odstup?

Paměť národa dává prostor lidem, aby vyprávěli svůj příběh tak, jak uznají za vhodné. Nechodíme lynčovat. Jsem vděčný, že tito lidé vypráví. Je výjimečné rozpovídat člověka, který se dopouštěl zločinů třeba v 50. letech. Někteří současnou dobu berou jako dočasnou a mají pocit, že se režim brzo překlopí a oni se opět chopí kormidla. Chápou to tak, že byli dočasně poraženi, ale blíží se doba, kdy nám to natřou. S tím jsem se taky už několikrát setkal. Svůj příběh nám ale svěřují i lidé, které jen trápí svědomí. Krátce před svojí smrtí mi popisovali, za jakých okolností se k udávání dostali, že vnímali svojí situaci bezvýchodně a chtěli využít nabízené cesty, jak si zařídit pohodlnější život. Nejeden z nich mi řekl, že je mu to líto a že si tím zkazil život. Bohužel ale převažuje u bývalých fízlů a donašečů názor, že taková holt byla doba. Osobní charakterové selhání vylučují.

A dostanou se podle Vás komunisté opět k moci? Platí výrok, že historie se opakuje?

Komunisté či jiní darebáci. Dříve nebo později ano. A ten výrok platí i neplatí. To, co se děje, je vždycky jiné, ale přitom můžeme vidět historické paralely. Přítomnost neexistuje bez minulosti a bez znalosti minulosti nemůžeme předvídat. Tvrdím, že ten okřídlený výrok „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ dává smysl jakožto morální apel. Takže by měl podle mě znít „chovejme se tak, jako kdyby se historie mohla opakovat“. Určité tendence a podobnosti s dobou před rokem 1989 nelze nevidět. Přehnaná loajalita k těm, kdo jsou zrovna u moci, nedostatek odvahy ve veřejném životě, bezzásadovost, nenávist k náboženským či etnickým menšinám stejně jako rozšířená česká xenofobie mají určitě kořeny i v době komunistického experimentu.

3677646:article:true:true:true

Dnešní politická atmosféra těmto odpudivým vlastnostem spíš nahrává. Někteří podnikatelé nám třeba řeknou, že by Paměť národa rádi podpořili. Jenže mají obavu, když rýpeme do Babiše, že by mohli mít problémy. Ale také jich naštěstí moc není. V lidech také přetrvává shovívavost k totalitnímu komunistickému režimu, zvlášť k době normalizace. Jezdili do Jugošky, měli zajištěnou rekreaci, na Vánoce kolekci, na ulicích nebyli bezdomovci a nebyl problém s uprchlíky. Děsivý omyl. Lidé zapomínají nesvobodu té doby a na zločiny, které komunisté páchali.

Ale o KSČM teď nejde. U ní aspoň víme, s kým máme tu čest. Horší jsou údery z jiných a nečekaných stran. Třeba mě mrzí, jak se zachovala ČSSD. Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů. Stačí jim říci, že tohle všechno vyřeším, když mi do toho ostatní nebudou kecat, Parlament je žvanírna a zdržuje mě od makání. Omezíte veřejnoprávní média, ty nejčtenější si koupíte, šlápnete na krk občanskému sektoru – neziskovkám, zkomplikujete spolkaření, podnikání začnete masivně kontrolovat a zčásti i ovládat. Přesně tak se rodí diktátoři a totalitní režim.

Když se zeptáte lidí, co pro ně znamená svoboda, tak většina řekne, že „dělat si co chce“, a k tomu potřebujete peníze. Pro diktátora je tak nejsnazší lidem naslibovat bohatství a bezpečnost, ve skutečnosti pak všechny ožebračí a ohrozí. Podívejte se třeba na Venezuelu. Jedna z nejbohatších zemí na ropu a jak tam vypadá onen slibovaný ráj na zemi – socialismus? To bohatství pro každého? Lidé tam umírají hlady. Milion lidí ze země prchnul jen za posledních pár let, denně se snaží utéct pět tisíc zoufalých lidí. Jak tento diktátorský režim reaguje? Uzavírá hranice a pronásleduje oponenty.

Link

I když se Vám už podařilo nasbírat tisíce vzpomínek, je přesto osobnost, kterou jste zaznamenat nestihli, a mrzí Vás to?

Těch je obrovské množství. A mrzí mě to moc. Škoda, že jsme s Pamětí národa začali tak pozdě, až v roce 2001. Jeden z úplně prvních pamětníků, za kterým jsem se vydal, byl nesmírně zajímavý válečný veterán z východní fronty druhé světové války, vězeň gulagů a politický vězeň. Žil v Karlových Varech a já jsem se na ten rozhovor hrozně těšil. Když jsem za ním přijel, tam řekl mi, že si to rozmyslel, že nechce, ať se obrátím na tiskového mluvčí obce legionářské. Dodnes mě mrzí, že jsem mu nedokázal vysvětlit, o co nám jde. Nestihli jsme například Rudolfa Pernického, legendárního parašutistu z války a bývalého politického vězně, nebo osudy třeba pátera Josefa Zvěřiny nebo Jiřího Dienstbiera staršího. S Václavem Havlem jsme natočili jen asi hodinu, ale pak už mu nebylo dobře a k dalším setkáním nedošlo. Máme tak zdokumentované jen jeho vzpomínky na dětství a mládí. Ale i dnes takřka denně někdo vzácný a důležitý pro Paměť národa zemře a my ho třeba sice máme mezi těmi, které chceme oslovit, ale už je pozdě, nestihli jsme ho. Je nás málo a nemáme dost peněz, abychom se rozšířili. Skládáme rozpočet na Paměť národa především ze soukromých darů.

Zaznamenáváte pouze vzpomínky přímých účastníků událostí, nebo třeba v případě jejich úmrtí zpovídáte i potomky a příbuzné?

Řada příběhů na Paměti národa přináší svědectví o někom jiném, se kterým vypravěč trávil část života a vzpomínky na něj může předat. Třeba s generálem Heliodorem Píkou jsme mluvit pochopitelně nemohli, ale s jeho synem Milanem ano. Dáváme prostor i příbuzným, ale vždy pečlivě zvažujeme, protože zaznamenat a zpracovat něčí paměti stojí několik tisíc korun. Je důležité si ale uvědomit, že i děti politických vězňů nesou samy velice silné svědectví o životě, který byl tím utrpením maminky nebo tatínka zásadně poznamenaný.

V poslední době se často mluví o tom, že společnost je rozdělená. Co nebo kdo ji rozděluje?

Žijeme v době, kdy dostávájí opět nemalý prostor různé ideologie založené na násilí. Na jedné straně v globálním měřítku to je jistě islamismus, politický islám. Na druhé straně hlásají násilí ti, kteří volají po boji proti islámu a uprchlíkům. A ještě navíc se zaštitují křesťanstvím. Právě ti stejně jako islamisté ničí demokracii nebo ji chtějí takzvaně „řídit“. Někteří politici promyšleně šíří nenávist a manipulují, ti ostatní často přizvukují. Dost to připomíná dobu, kdy se rodila masová podpora komunismu. Co jiného než násilí proti nějaké menšině hlásá marxistická nebo nacistická ideologie. Principy jsou podobné. Vždy jsou založené na nenávisti k nějaké skupině třeba majetných lidí, sudeťáků, židů, cikánů, věřících, homosexuálů… Politici si vědomě a účelově s nenávistí zahrávají, přiživují je – nenávist vůči uprchlíkům, náboženským menšinám, takzvaným. „pravdoláskařům“, „pražské kavárně“. To vytváří strašně nebezpečné klima nenávisti. Stačí dost málo, abyste paušálními polopravdami skupinu pomluvili a už máte své voliče, kteří vás v boji proti nim následují.

Diktátor si v tu chvíli obléká uniformu, opentlí se krvavými symboly. Ano, symboly je dost prozrazují. Všimněte si třeba, jaké klikyháky, odkapávající písmo používají třeba neonacisté, kapely jako Ortel, šibenice na náměstích, placky s přeškrtnutou mešitou... A také jak mluví. Používají arogantní útočné fráze nadřazenosti a pohrdlivost, odmítají chodit do diskuzí. To přeci známe z minulosti. Třeba: „Nevyšším přáním je vůle lidu!“, „Kolik ti je, aby ses do toho pletl?“ a „Politické neziskovky rozkrádají stát.“ Jen mimochodem, jedinými politickými neziskovkami jsou samy politické strany. To, že někdo z neziskových organizací kritizuje vládnoucí garnituru, je přece zcela v pořádku, je to přirozený demokratický a sebevědomý občanský postoj, který ovšem strašně vadí arogantním politikům opilým mocí.

Link

Myslíte, že Češi se nedokázali vyrovnat s minulostí?

Důležité je osobní vyrovnání. V rodinách se minulost mnohdy raději ani neotvírá, zůstává tabu. Pokud se člověk s tím, co se dělo, nevyrovná, nesrovná se a nevyjasní si, co bylo špatně, může i příště zaváhat. Jiný druh vyrovnávání se s minulostí, která s tím osobním a společenským souvisí, je soudní vyrovnání, spravedlnost. To se nepodařilo a napravit se to už nedá. Generace bývalých politických vězňů odchází a spravedlnosti se dočkali jen ve výjimečných případech. Je to hrozná tragédie. Bohužel je to i tím, že se tady režim držel tak dlouho, takže zajistit důkazy po několika desítkách let je prostě těžké nebo takřka nemožné. Problém je také v tom, že soudci často měli v rodině nějakého komunistu, byli vychovávaní v komunismu, nebo sami měli stranickou knížku. Jak mohou nezaujatě soudit? Dneska platí, že kde není žalobce a obžalovaný, není ani soudce. A tak o zločinech a bolesti, kterou nacisté a komunisté způsobili, lze už jen vyprávět. A to je taky hodně důležité, abychom nezapomněli.

Je tedy podle Vás český národ národem bez paměti?

Zdá se mi, že český národ je spíše hlavně národem pragmatiků, kteří se snadno vzdávají principů, protože nám to přinese určité výhody, komfort a klid. Podle mého i to je důvod, proč vítězí ANO, dřív klausovská ODS. A také tím pádem není problém vládnout s komunisty, i když voličům slibovali, že to nikdy neudělají. Voliči jsou holt také pragmatici. Pod heslem „stabilní vláda“ nebo „lepší komouši než okamurovci“, se ovšem skrývá touha po moci doprovozená působivým politickým marketingem. Lidé se rádi nechávají nakrmit heslem „bude líp“, a bodrým vystupováním. Tisíce lidí pana Babiše nekriticky miluje. Zeptejte se jich proč? Odpovědi vás dost překvapí. Třeba: „Je už dost bohatý, takže nemusí krást.“ nebo „Myslí to s námi dobře. Rozumí nám.“ „Zatočí s politickými zločinci, co nás tu osmadvacet let okrádají.“ Jsou jim jedno jeho podvody třeba s Čapím hnízdem, koncentrace moci, estébácká minulost. Proč to tolerují? Proč ho volí? Protože to dělají taky. Přemýšlí, jak obejít finanční úřad, získat peníze na úkor někoho jiného a ještě mít škodolibou radost, že se to tak povedlo. Čtyřicet let se tady kradlo. Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Lidem to poničilo charakter. Demokracie je slabá, když nemá dost politiků a dost voličů charakterních, chytrých a vzdělaných, kterým jde o princip.

Link

Nedávno jste publikovali výzkum, podle kterého polovina mladých lidí netuší, co se stalo v roce 1938. Máte nápad, jak by se ta situace dala zlepšit?

Máme třeba projekt Příběhy našich sousedů. Ten spočívá v tom, že žáky a studenty učíme, jak hledat a zpracovávat zajímavé osudy. Ukazujeme jim, jaké dobrodružství mohou při hledání příběhů zažít a jak úžasné je mluvit se starými lidmi a objevovat jejich životy. Na závěr půlročního projektu pak studenti vystoupí před publikem, kterému převypráví pamětníkův příběh a řeknou, co při tom objevili zajímavého. Zjistí tak nejen něco o historii. Projekt Příběhy našich sousedů sbližuje generace – tu mladší a nejstarší. Dědečkové a babičky se setkávají s mladými lidmi a obě dvě generace si na sebe udělají čas. Starý člověk vypráví svůj příběh a i děti – tedy žáci a studenti – jim říkají o svém pohledu na svět. Nejednou jsme se setkali s tím, že vznikla velká přátelství, děti chodí k pamětníkům pravidelně, pomáhají jim, a třeba je učí jak zacházet s mobilem nebo počítačem. Pamětníci mají radost, když vidí, že jejich příběh nebude zapomenutý a posloužil něčemu dobrému. A studenti zase vidí, že staří lidé jsou úžasní, a mají životní zkušenosti. Nevím přesně, jak změnit výuku systémově, ale tvrdím, že do výuky patří příběhy. Byli jsme přizvaní, abychom diskutovali nad takzvaným Rámcovým vzdělávacím programem, ale myslím, že to je jen základ, doporučení ministerstva. Zásadně záleží na učitelích a jejich snaze a ta, jak se zdá, roste.

Nyní chystáte velkou výstavu ke stému výročí založení republiky. Umístit ji chcete na Letnou do podzemních prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem. Proč zrovna tam?

Stalin je úžasné místo. Je tam podzemní sloupová síň s neuvěřitelnými možnostmi vystavování. Něco podobného v Praze nenajdete. V podzemí budeme vyprávět příběhy z války a komunismu a v další části se návštěvník stane dokonce svědkem bitvy o Anglii z kokpitu pilota RAF, přenesme ho prostřednictvím animovaných triků do dobytčího vagonu, na samotku 50. let, do ulic 21. srpna 1968 a na Národní třídu 17. listopadu 1989. Stalin je místo úžasné i svým horizontem nad Prahou. Postavíme na něm padesát metrů dlouhou a pět metrů vysokou zeď symbolizující rozdělenou společnost, jakoby berlínskou zeď, symbol totalitních režimů.

3744652:article:true:true:true

Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín. Chtěli bychom zde vytvořit Institut Paměti národa. Nyní ale chystáme na onom místě, kde by podle mě mohlo takové expoziční místo a zdaleka ne tak drahé vzniknout, velkou výstavu ke stému výročí republiky. Chceme používat nové technologie, videomapping, působivé instalace vyprávějící příběhy a přinášející svědectví o 20. století. Chceme ukázat, že to umíme a že by to stálo za dlouhodobou expozici.

Link

Jak dlouho výstava na místě bude?

Výstava potrvá do té doby, dokud nám to úřady povolí. Zatím máme svolení od 1. října do poloviny prosince. Co bude dál, o tom rozhodne nová politická reprezentace Prahy.

Jak se vám daří výstavu financovat?

Skučíme. A všechno se snažíme umenšit, zlevnit. Máme spoustu nápadů, ale nemáme dost peněz. Například je potřeba desítky velmi výkonných projektorů, abychom mohli pracovat s celým prostorem. Musíme vestavět do podzemí tunely. Na realizaci projektu sbíráme peníze na našich webových stránkách www.nastalina.cz. Zájem přispěvatelů je zatím největší od vzniku Post Bellum a Paměti národa. Lidé už nám poslali více než tři miliony korun. Přispěli i větší donátoři. Další tři miliony nám poskytl magistrát a v tuto chvíli nám chybí asi dva miliony do ideálního stavu. Každá koruna je pro nás teď vzácná. Dary nejsou jen úžasnou pomocí, ale obrovskou vzpruhou, že o co se snažíme, má smysl a veřejnost o to stojí. Za to moc děkuji.

 35718