Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitva v Bílém domě? Trumpovi poradci nemohou být odlišnější

Bitva v Bílém domě? Trumpovi poradci nemohou být odlišnější

Nově jmenovaný americký prezident postupně představuje podobu svého kabinetu. Na pozici šéfa personálu jmenoval Reince Priebuse, předsedu Národního výboru Republikánské strany. Hlavním poradcem pak Trumpovi bude šéf jeho předvolební kampaně Stephen Bannon. Muž, který strukturu Republikánské strany pravidelně kritizuje.

V nejužším kruhu budoucího prezidenta tak stojí muži, kteří přicházejí ze dvou protichůdných táborů. Trump tak zřejmě bude moc zčásti pokračovat ve svém předvolebním populismu a částečně přesedlat na realitu vládnutí, píše server Politico.

„Steve a Reince jsou velmi kvalifikovaní vůdci, kteří spolu dobře pracovali na kampani a přivedli nás k historickému vítězství."
Donald Trump, nově zvolený americký prezident

„Mám radost z toho, že se mnou můj velmi úspěšný tým bude pokračovat i ve vedení země,“ uvedl ve svém prohlášení Trump. „Steve a Reince jsou velmi kvalifikovaní vůdci, kteří spolu dobře pracovali na kampani a přivedli nás k historickému vítězství. Teď se mnou oba budou v Bílém domě pracovat na tom, abychom Ameriku udělali znovu skvělou.“

Šéf Trumpova personálu Reince PriebusŠéf Trumpova personálu Reince Priebusautor: Reuters

Reince Priebus
Reince Priebus se stane personálním šéfem v Trumpově administrativě. Doteď působil jako předseda Národního výboru Republikánské strany. Ve straně patří spíše k její konzervativní sekci, je blízký přítel šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Podle amerických komentátorů to byl právě on, kdo přispěl k republikánské nominaci Donalda Trumpa na prezidenta. Během předvolební kampaně pak fungoval jako jeho blízký poradce.

Priebus bude hrát pravděpodobně roli usmiřovatele a představitele tradičních republikánských hodnot a establishmentu. Podporuje ho velká části spolustraníků, velmi úzký vztah pak má s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem,  který ho na pozici v administrativě doporučil. Dá se proto očekávat, že bude Trumpovi zajišťovat podporu v Kongresu, ve kterém budou mít Republikáni i po letošních volbách kontrolu.

„Trumpova volba Steva Bannona jako svého hlavního poradce vysílá signál, že rasisti budou mít zastoupení v nejvyšších patrech Trumpova Bílého domu.“
Harry Reid, demokratický senátor

Trumpův poradce a šéf jeho předvolební kampaně Stephen BannonTrumpův poradce a šéf jeho předvolební kampaně Stephen Bannonautor: Reuters

Stephen Bannon je naopak známý svými ostrými výpady proti vedení kongresu, ve velké míře právě proti Paulu Ryanovi. Předtím než stanul v čele miliardářovy předvolební kampaně, byl známý hlavně jako šéf konzervativního nacionalistického webu Breitbart News. Proti Bannonově jmenování už vystoupily některé židovské a politické skupiny, které ho vnímají jako příliš ultra-pravicového a nacionalistického.

Steve Bannon
O Stevu Bannonovi Trump uvažoval i jako o šéfovi personálu, nakonec mu dal roli svého hlavního poradce. Pochází z dělnické třídy, později pracoval jako finančník ve společnosti Goldman Sachs, hollywoodský producent, hlavní tvář konzervativního serveru Breitbat News napojeného na alternativní pravici. Trumpovu kampaň vedl od srpna 2016. Řada republikánských politiků ho vnímá jako nacionalistu a rasistu.

„Jsme proti jmenování Steva Bannona do seniorní pozice v Bílém domě, protože je představitelem alternativní pravice a je nepřátelský k základním americkým hodnotám.“ napsal na Twitteru předseda Americké ligy proti pomluvě (ADL) Jonathan Greenblatt.

Proti Brannonovi už vystoupili i někteří demokrati, senátor Harry Reid jeho jmenování nazval důkazem, že rasisti budou mít zastoupení v nejvyšších patrech Bílého domu.

Jak si budou oba poradci rozumět, ale vůbec není jisté. Deník Washington Post předpovídá, že dříve nebo později se mezi nimi strhne bitva, která může Trumpovu administrativu výrazně ohrozit. Politiku dvou rozdílných názorů Trump zastával i v minulosti, často se mu ale jako v případě jeho předvolební kampaně vymstila. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1