Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bizarní hudební show. Severní Korea zveřejnila video se simulovaným jaderným útokem na USA

720p480p360p240p

Severokorejci v uniformách zpívají za doprovodu orchestru jednu z propagandistických písní, pozornost diváků se však upíná na obrazovku za nimi, na které běží video se simulovaným útokem na Spojené státy – odpálené nukleární rakety letí přes Pacifik, po střetu se zemí se objeví mohutný jaderný hřib a vyvrcholením je pohled na americkou vlajku plápolající v ohni, kterou obklopují bílé kříže vyobrazující americký hřbitov. Bizarní show je odměněna salvou nadšeného potlesku, do kterého s úsměvem na tváři přichází severokorejský vůdce Kim Čong-un. Nové video simulující útok na úhlavního nepřítele KLDR je dalším důkazem toho, že severokorejská propaganda nezná hranic. 

Video bylo natočeno u příležitosti mohutných oslav 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Bizarní výjev tak byl vyvrcholením vojenské přehlídky v centru Pchjongjangu, kam dorazil i nynější severokorejský vůdce Kim Čong-un, Kim Ir-senův vnuk. KLDR tu u významné příležitosti poprvé ukázala své balistické střely odpalované z ponorky.

„Když představení skončilo, všichni účinkující a účastníci vojenské přehlídky propukli v nadšené ovace a křičeli hurá,“ popisuje atmosféru během bizarní hudební show státní zpravodajská agentura KCNA. Státní televize zase zachytila současného severokorejského vůdce, který za širokého úsměvu mává do davu. „Drahý nejvyšší vůdce na ně zamával a umělcům k jejich úspěšnému představení poblahopřál,“ píše KCNA.

Video se simulovaným útokem na Spojené státy přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem vyhroceny na maximum. Zatímco Bílý dům minulý týden pohrozil, že k břehům Severní Koreje pošle námořní flotilu vojenských lodí, Severní Korea varuje před totální válkou, pokud na ni USA zaútočí. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744