Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bizarní první schůze Trumpovy vlády. Zněla jen samá chvála, na problémy se zapomnělo

Bizarní první schůze Trumpovy vlády. Zněla jen samá chvála, na problémy se zapomnělo

Americký prezident Donald Trump v pondělí řídil první schůzi kompletního kabinetu, který sestavil po svém překvapivém vítězství v loňských volbách. Podle amerických médií však aktuální problémy země, jako je možné ovlivňování prezidentských voleb Ruskem, kabinet vůbec neřešil. Během jednání zaznívala pouze jednohlasná chvála na adresu hlavy státu. 

Podle agentury Reuters průběh zasedání v Bílém domě ostře kontrastoval s atmosférou za jeho zdmi, kde prezident čelí rostoucím stížnostem na svou politiku a neuvážené výroky a potýká se se skandálem kolem možných zásahů Ruska do prezidentských voleb.

„Jménem všeho personálu vám, pane prezidente, děkuji za čest a požehnání, že můžeme sloužit vašemu programu a americkému lidu. Každý den věnujeme tomu, abychom těchto cílů dosáhli,“ řekl na vládní schůzi personální šéf Bílého domu Reince Priebus. „Ve velmi krátké době vidíme ohromující výsledky. Lidé jsou překvapeni,“ dodal.

Viceprezident Mike Pence označil službu v Bílém domě za „největší výsadu svého života“. Trump podle něj drží slovo, které dal americkému lidu.

Chválou podle agentury Reuters nešetřila ani stálá zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyová. S příchodem Trumpa k moci podle ní v OSN „nastal nový den“. Spojené národy prý nyní vědí, o co USA stojí a proti čemu se staví. „Vidí nás v jiném světle. Světové společenství vidí, že jsme zpátky,“ řekla diplomatka.