Blankenshipa v žádném případě nevolte, radil Trump přes internet lidem v Západní Virginii | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blankenshipa v žádném případě nevolte, radil Trump přes internet lidem v Západní Virginii

Blankenshipa v žádném případě nevolte, radil Trump přes internet lidem v Západní Virginii

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval voliče v Západní Virginii, aby v primárních volbách nevolili bývalého člena vedení důlní společnosti Dona Blankenshipa. Trump v tweetu napsal, že Blankenship nebude schopen porazit kandidáta demokratů v listopadových volbách do Kongresu.

Blankenship se uchází o senátorský post. Má za sebou ale trest odnětí svobody, který mu skončil loni. Dostal jej za nedodržení bezpečnostních opatření, kvůli nimž při důlním výbuchu v roce 2010 přišlo o život 29 horníků.

Trump doporučil, aby se voliči rozhodli pro jiné dva republikány, buď pro Evana Jenkinse, nebo Patricka Morriseyho. Vítěz se utká v listopadu s demokratickým senátorem Joem Manchinem.

Republikáni si chtějí udržet nynější převahu v Kongresu a listopadové volby jsou navíc považovány za referendum Trumpova působení v prezidentském úřadu. Demokraté potřebují pro změnu sil získat navíc dvě křesla v Senátu a dalších 23 ve Sněmovně reprezentantů.

"Máme společně šanci nadále dělat velké změny. Problém je ale to, že Don Blankenship, který kandiduje do Senátu, nemůže ve vašem státě vyhrát volby. V žádném případě. Vzpomeňte na Alabamu. Volte poslance Jenkinse, nebo prokurátora Morriseyho!" napsal Trump v tweetu adresovaném "úžasnému lidu Západní Virginie". Blankenship ani lidé z jeho kampaně zatím nereagovali.

V poukazu na Alabamu měl Trump na mysli prosincový souboj v doplňovacích senátních volbách v tomto státě, kde demokrat Doug Jones porazil kandidáta republikánů Roye Moora. Moore čelil obvinění ze sexuálního násilí.

V Západní Virginii jsou horníci z uhelných dolů významnou voličskou silou a Trump ve své prezidentské kampani sliboval oživení těžebního odvětví.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.