Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blíží se konec Mayové? Nezvládla kampaň, upozorňují těsně před volbami britští experti

Blíží se konec Mayové? Nezvládla kampaň, upozorňují těsně před volbami britští experti

Britská premiérka Theresa Mayová ztratila téměř celý náskok před lídrem labouristů Jeremym Corbynem kvůli nepovedené kampani, v níž příliš málo a nekonkrétně mluvila o svém hlavním tématu, kterým je brexit. Pokud by ve volbách nevyhrála přesvědčivě, může to znamenat její konec v čele konzervativců. Ve středu, tj. den před hlasováním, to ČTK v Londýně řekli britští političtí analytici.

Mayová šla do kampaně s náskokem, který v průzkumech přesahoval 15 procentních bodů a dával konzervativcům šanci na zisk dlouho nevídané parlamentní většiny. V posledních týdnech však z výsledků anket vyplývá, že v průběhu necelých dvou měsíců kampaně ztratila okolo deseti bodů. „Ve chvíli, kdy se volební kampaň začala točit kromě brexitu okolo dalších témat, logicky to znamenalo přesun na území, v němž je Mayová slabší a Corbyn silnější,“ vidí zásadní posun kampaně profesor Thomas Leeper z londýnské univerzity LSE.

Tím, že levicový lídr dokázal voliče přesvědčit o tom, že Mayová na rozdíl od něj nehodlá investovat peníze do zdravotnictví a sociální péče, získal podle expertů zpět středové voliče, kteří dříve kvůli antipatiím k jeho osobě byli ochotni podpořit premiérku.

Mayová se navíc neukázala příliš silná ani v debatách o odchodu z EU, o němž voličům neřekla podrobnosti, které si většina z nich přeje slyšet. „Podle mě žádnou strategii pro brexit nemá a můžeme se dočkat toho, že po odchodu z EU nebude žádná dohoda. Zatím jsme neviděli nic, co by napovídalo, že nějaká strategie existuje,“ soudí odborník na vztahy Británie a EU John Ryan.

Premiérce nepomohl ani fakt, že odmítla účast v televizní debatě, a tím se vystavila snadné kritice od politické konkurence. Politologové se shodují, že její kampaň byla výrazně slabší a méně důvěryhodná než kampaň Corbynova.

Lídr labouristů podle nich zdramatizoval volební souboj tím, že získal zpět část bývalých voličů levice, kteří v posledních několika letech změnili preference. „V podstatě jen přesvědčil jádro svých voličů, že by byl důvěryhodným premiérem, nepřetáhl však dost konzervativních voličů,“ podotkl Leeper.

Šance Corbyna na premiérské křeslo proto vidí experti přes jeho mohutný finiš jako mizivé. Některé výzkumné agentury sice tvrdí, že by konzervativci nemuseli získat většinu k sestavení jednobarevné vlády, není však jisté, jaký zisk budou mít skotští nacionalisté (SNP), kteří by mohli podpořit menšinovou vládu labouristů. SNP podle průzkumů ztrácí část voličů ve prospěch skotských konzervativců a může si proti posledním volbám pohoršit, což může oslabit snahy o nové referendum o nezávislosti.

Zatímco šéf labouristů, který chce po volbách v čele strany pokračovat, bez ohledu na výsledek voleb posílil svou vnitrostranickou pozici proti stavu před začátkem kampaně, premiérka, která volby vypsala, aby získala silnější mandát, může na své rozhodnutí paradoxně doplatit.

Pro Mayovou totiž může podle expertů i nevýrazné vítězství znamenat porážku, pokud například nezíská ani většinu 330 z 650 parlamentních křesel, kterou zdědila po předchozím premiérovi Davidu Cameronovi. „Může to pro ni mít vážné důsledky a znamenat, že premiérem bude někdo jiný z konzervativců,“ dodává Ryan.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744