Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blíží se rozhodující bitva s IS? USA vyslaly do Sýrie stovky vojáků, pomůžou s útokem na baštu islamistů

Blíží se rozhodující bitva s IS? USA vyslaly do Sýrie stovky vojáků, pomůžou s útokem na baštu islamistů

Spojené státy vyslaly stovky příslušníků armády do okolí syrské Rakky, která je posledním velkým městem pod kontrolou džihádistů ze samozvaného Islámského státu. O jeho dobytí se dlouhodobě snaží povstalecké skupiny i mezinárodní koalice. Američtí vojáci mají sehrát podpůrnou roli při nadcházejícím útoku. Informovala o tom agentura Reuters a americká média.

Stovky mariňáků na bojiště dorazily v uplynulých dnech. Od pozic islamistů je dělí několik desítek kilometrů a chystají zázemí pro jejich ostřelování.

Jedná se údajně o 400 mužů. Doplní 500 dalších, kteří už v Sýrii působí jako vojenští poradci a podpora. Vedení koalice uvádí, že snaha o odříznutí města a jeho dobytí pokračuje „velmi dobře“.

Američtí vojáci v terénu spolupracují s Kurdy vedenou aliancí několika skupin vystupujících jako Syrské demokratické síly. Jejich společný útok na Rakku se očekává v nejbližších týdnech.

Podle BBC v Sýrii od uplynulého víkendu operují i menší skupinky amerických specialistů, které se snaží v oblasti urovnat spory mezi jednotlivými skupinami a namířit jejich úsilí proti společnému nepříteli.

Rakka je považovaná za poslední velkou baštu Islámského státu na území Sýrie. Jeho stoupenci jsou tam dlouhodobě pod tlakem stejně jako v sousedním Iráku, kde ztrácejí klíčové pozice v Mosulu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1