Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blíží se rozuzlení. Brexit by po průtazích mohl začít už v úterý

Blíží se rozuzlení. Brexit by po průtazích mohl začít už v úterý

Nelehká situace, ve které se ocitla britská vláda poté, co Sněmovna lordů přijala dva dodatky k zákonu, který fakticky zahájí odchod Velké Británie z EU, a proces tak pozdržela, se možná brzy dočká rozuzlení. Premiérka Theresa Mayová by mohla článek 50 lisabonské smlouvy aktivovat už v úterý a tím proces konečně zahájit. Uvedl to The Guardian.

 

Podle zdrojů blízkých britské vládě by mohl být brexit spuštěn v úterý za předpokladu, že v pondělí parlamentem projde rozočet, který na daný proces padne, uvádí deník Guardian. V souvislosti s nejasnostmi, které ohledně vystoupení Velké Británie z Evropské unie panují, už se začínají ozývat někteří rebelující konzervativní poslanci.

Ti požadují, aby byly zapracovány připomínky Sněmovny lordů – o právech občanů Evropské unie a zárukách, že parlament bude mít při brexitu větší hlas v jednotlivých bodech. To se ale nezamlouvá premiérce Therese Mayové.

„Je zcela nepřijatelné, aby v této věci nedošlo k žádné dohodě. Aby lidé této země a jejich zvolení zástupci, poslanci, neměli žádné právo rozhodnout o tom, co bude dál,“ prohlásila jedna z nejhlasitějších kritiček vlastní premiérky Anna Sourbryová.

Předsedkyně vlády má navštívit v úterý Dolní sněmovnu, aby poreferovala o své účasti na summitu v Bruselu z tohoto týdne, a při té příležitosti se očekává, že by mohla uvést článek 50 v chod. Důležitým předpokladem startu brexitu je ovšem pondělní hlasování v parlamentu, kde se bude schvalovat rozpočet na brexit, který by měl dosáhnout výše závratných 50 miliard liber.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1