Blíží se už opravdu konec ISIS? V Iráku a Sýrii zbývá posledních 1000 bojovníků, tvrdí koalice | info.cz

Články odjinud

Blíží se už opravdu konec ISIS? V Iráku a Sýrii zbývá posledních 1000 bojovníků, tvrdí koalice

Na území Iráku a Sýrii operuje už jen méně než tisícovka příslušníků teroristické organizace Islámský stát (IS). Oznámila to dnes mezinárodní koalice, která pod vedením Spojených států bojuje v Sýrii a Iráku proti IS. V prohlášení zaslaném agentuře Reuters koalice rovněž uvedla, že její čísla nezahrnují oblasti v západní Sýrii, které má pod kontrolou syrský prezident Bašár Asad a jeho spojenci.

„Odhadujeme, že v oblastech, v nichž pomáháme partnerům v Iráku a Sýrii, je už méně než 1000 teroristů z IS. Většina z nich je v pouštních oblastech východní Sýrie a západního Iráku," uvádí se v prohlášení koalice. Začátkem prosince odhadovala koalice počet zbývajících radikálů z IS v Iráku a Sýrii na 3000.

Koalice nicméně neodpověděla na otázku, zda někteří bojovníci IS utekli do jiných zemí. Uvedla jen, že se jim v tom snaží zabránit.

Organizace Islámský stát v posledních měsících ztratila značná území, která v Iráku a Sýrii dobyla před zhruba třemi lety. Začátkem prosince irácký premiér Hajdar Abádí ohlásil definitivní porážku IS v Iráku a ruská armáda, která je spojencem syrských vládních jednotek, nedávno oznámila, že v Sýrii splnila svůj úkol - porazit tam IS.

Vězení Islámského státu v Mosulu autor: Info.cz

Dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že hlavní bitva s IS v Sýrii skončila. Stěžejním úkolem ruské armády v Sýrii nyní podle Lavrova bude "zničit Džabhat An-Nusru". An-Nusra byla syrskou odnoží teroristické organizace Al-Káida, loni údajně vazby na Al-Káidu zpřetrhala, přejmenovala se na Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) a nyní bojuje s jinými povstaleckými skupinami proti syrskému režimu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud