Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blízký východ jako mocenská šachovnice aneb jak si saúdský princ zahrává s ohněm

Blízký východ jako mocenská šachovnice aneb jak si saúdský princ zahrává s ohněm

Saúdskoarabský princ Mohamed bin Salmán, jenž začátkem listopadu ovládl nejvyšší kruhy arabské monarchie, dál posiluje svůj vliv v regionu. Vyhrotily se hlavně spory s největším rivalem Íránem. Íránci například označili sestřelení rakety mířící na Rijád za válečný akt.

Princ Mohamed v poslední době ukazuje čím dál častěji svaly. Postup ohledně války v Jemenu, blokády Kataru nebo kolem rezignace libanonského premiéra Saada Harírího naznačuje, že v přetahované o vliv s Íránem je připravený postupovat daleko agresivněji.

Saúdská Arábie například doporučila svým občanům, aby Libanon opustili. Podobné prohlášení vydal i Kuvajt a Spojené arabské emiráty.

Princ Mohamed vsadil na spolupráci s Izraelem a Spojenými státy. „Mám velkou důvěru, že král Salmán a korunní princ Saúdské Arábie vědí, co dělají,“ napsal na Twitteru americký prezident Donald Trump. 

Otázkou je, jaký vliv by destabilizace Libanonu měla na region. Stále bolestné jsou vzpomínky na občanskou válku v letech 1975–1990. Hlubší konflikt by se mohl přenést i do ostatních států nestabilní oblasti.

„Potenciál pro občanskou válku v Libanonu existuje. Téměř vše se může pokazit,“ domnívá se Gary Sick, odborník na Blízký východ z Kolumbijské univerzity, který byl za prezidentů Forda, Cartera a Reagana členem Rady pro národní bezpečnost.

Libanonem navíc otřásla i válka v sousední Sýrii. Šíitský Hizballáh se postavil na stranu íránského spojence, prezidenta Bašára Asada. Na jeho podporu dokonce poslal vojenské jednotky. Zemi navíc zavalila vlna uprchlíků. 

Dynamické období prožívá i sama Saúdská Arábie. „Království je na křižovatce. Jeho ekonomika se vyrovnává s nízkými cenami ropy, válkou v Jemenu, blokáda Kataru selhala, íránský vliv je na vzestupu v Libanonu, Sýrii a Iráku. Je to nejvíce volatilní období v saúdské historii ve více než půl století,“ Bruce Riedel, který radil s otázkami Blízkého východu posledním čtyřem americkým prezidentům.

Je nepravděpodobné, že by se Saúdové pustili s Íránem do otevřeného konfliktu. Zástupné bojůvky ale eskalují. Pro další vývoj v regionu bude důležité, nakolik se bude princ Mohamed cítit jistý s izraelsko-americkou podporou v zádech.

Kdo je na čí straně?

Američané podporují Saúdy dlouhodobě. Je to jejich nejstarší spojenec a mezi lety 2012 a 2016 také největší dodavatel zbraní. S Izraelem se podobně jako s Jordánskem shoduje na vnímání Íránu jako regionální hrozby.

Za Saúdy stojí také Egypt. Rijád podpořil současného egyptského prezidenta Sísího, Káhira zase saúdské angažmá ve válce v Jemenu. Zároveň se ale Egypt staví proti konfliktu s Íránem a hnutím Hizballáh.

Na straně Íránu jsou naopak Irák a Sýrie. V obou zemích pomohly íránské milice k porážce tzv. Islámského státu. Spojenectví se Sýrií sahá až do 80. let a Írán prosazuje setrvání režimu současného prezidenta Bašára Asada.

Mezi oběma bloky je v současnosti Jemen a Libanon. Zatímco Súdové v Jemenu podporují prezidenta Hádího, Írán obviňují s pomoci rebelujících Hútíú.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744