Blokáda ohrožuje i pouť do Mekky, tvrdí Katar. Saúdská Arábie podle něj cestu muslimům záměrně komplikuje | info.cz

Články odjinud

Blokáda ohrožuje i pouť do Mekky, tvrdí Katar. Saúdská Arábie podle něj cestu muslimům záměrně komplikuje

Katar obvinil Saúdskou Arábii, že záměrně vytváří překážky Katařanům, kteří se příští měsíc chystají vykonat hadždž, tedy pro muslimy důležitou pouť do Mekky. Informuje o tom na svém webu televizní stanice Al Džazíra, podle níž jsou kladené překážky součástí bojkotu Kataru vyhlášeného v červnu čtyřmi arabskými státy v čele se Saúdskou Arábií.

Tyto země, k nimž vedle Saúdské Arábie patří Egypt, Spojené arabské emiráty a Bahrajn, viní Katar z podpory terorismu a kritizují jeho sbližování s Íránem. Jako podmínku k vyřešení krize, která vypukla 5. června, stanovili 13 požadavků, včetně uzavření Al Džazíry a zrušení tureckých vojenských základen v Kataru. Poté co Dauhá jejich splněni odmítla, požadavky zredukovaly na šest bodů, mezi nimiž Al Džazíra a turecké základny už nejsou.

Podle analytiků za tímto bojkotem není ani tak strach ze spojení Kataru s terorismem jako spíš obava Saúdské Arábie ze ztráty dominantního postavení v regionu.

O co jde v Kataru? autor: Info.cz

Katarská Národní komise pro lidská práva (NHRC) dnes podle Al Džazíry oznámila, že katarským občanům bylo sděleno, že do Saúdské Arábie smějí přiletět jen na dvě letiště. Zároveň smějí letět jen z letiště v katarské metropoli Dauhá, což představuje velký problém pro občany Kataru, kteří žijí mimo své hlavní město nebo v zahraničí.

Komise rovněž sdělila, že si na uvedené restrikce stěžovala u zvláštního zpravodaje OSN pro svobodu náboženského vyznání a víry. Podle jejího názoru jde o "očividné porušení norem mezinárodního práva a dohod, jež zaručují právo účastnit se bohoslužeb".

Mekka, stejně jako druhé nejposvátnější místo pro muslimy Medina, se nachází na území Saúdské Arábie. Každoroční muslimská pouť do Mekky patří k pěti pilířům islámu a každý zdravý muslim ji musí vykonat aspoň jednou za život. Každý rok hadždž podnikne na dva miliony věřících.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud