Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o Katalánsko: Soud zablokoval rezoluci o nezávislosti, Puigdemont hledá podporu v Bruselu

Boj o Katalánsko: Soud zablokoval rezoluci o nezávislosti, Puigdemont hledá podporu v Bruselu

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont nebude v Belgii žádat o politický azyl, jak některá média od pondělka spekulovala. Puigdemont to dnes řekl v Bruselu na tiskové konferenci. Novinářům sdělil, že přijel do Belgie proto, aby přenesl katalánský problém do srdce Evropy. Prohlásil zároveň, že katalánští ministři jeho kabinetu, kteří s ním v pondělí nepřijeli do Bruselu, jsou nadále legitimní vládou Katalánska. Španělský ústavní soud mezitím pozastavil platnost rezoluce o nezávislosti Katalánska, kterou v pátek schválil katalánský parlament. Informoval o tom deník El País. 

„Žádám Evropu, aby jednala. V případě Katalánska jsou porušovány hodnoty, na nichž Evropa stojí,“ uvedl Puigdemont před asi dvěma stovkami novinářů, kteří se tísnili v místnosti o kapacitě zhruba 50 lidí.

Puigdemont odjel do Belgie se sedmi katalánskými exministry v pondělí. Některá média spekulovala, že se tam hodlají ukrýt před španělskou justicí. Španělská generální prokuratura je v pondělí obvinila ze vzpoury, za niž hrozí až 25 let. Důvodem obvinění jsou snahy o nezávislost Katalánska, kvůli nimž Madrid o víkendu převzal přímou správu tohoto autonomního regionu. 

„Vlády se nevzdáváme. Budeme pracovat dál, přes omezení, která plynou z naší strategie nekonfrontace,“ uvedl Puigdemont. Obrana Katalánska bude podle něj především politická. 

Evropská unie, jejíž instituce v Bruselu sídlí, se v krizi jednoznačně postavila na stranu španělské vlády a zdůrazňuje potřebu udržení vlády práva v zemi.

Španělský ústavní soud mezitím pozastavil platnost rezoluce o nezávislosti Katalánska, kterou v pátek schválil katalánský parlament. Soud rovněž upozornil vedení stálého zastoupení katalánského parlamentu na jeho povinnost snažit se zabránit jakékoli iniciativě, která by vedla k naplnění této rezoluce.