Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o sochy. Americká města odstraňují pomníky připomínající otrokářství, navzdory Trumpovi

Boj o sochy. Americká města odstraňují pomníky připomínající otrokářství, navzdory Trumpovi

Pracovní četa v americkém městě Baltimore odstranila pomníky připomínající období otrokářství a rasismu na jihu USA v 19. století. Tamní radní tak reagují na víkendové násilnosti ve Virginii, kde se střetli zastánci rasismu s jeho odpůrci. Zemřela při tom jedna žena a další osoby byly zraněny.

Nacionalisté a zastánci převahy bílé rasy vyšli ve virginském Charlottesvillu do ulic kvůli pomníku generála Roberta Leea, který by se neměl podle nich odstranit z městského parku. Lee byl generálem konfederačních vojsk.

Město Baltimore se rozhodlo nechat odstranit jezdecké sochy Leea i generála Thomase Jacksona, které stály v městském parku.

360p
Do davu v Charlottesville najelo auto

„Po činech domácího terorismu spáchaných o víkendu rasisty v Charlottesvillu musejí města okamžitě tyto pomníky odstranit," sdělil člen baltimorské městské rady Brandon Scott.

Stát Maryland, kde leží Baltimore, sice nebyl mezi státy, které za sporů kolem otrokářství vystoupily z tehdejší Unie, ale v konfederačním vojsku jižanských států bojovalo přes 20.000 jeho občanů, zatímco za Unii trojnásobek. V Baltimoru je kromě soch obou generálů množství dalších upomínek na toto období amerických dějin.

Debata o odstranění poukazů na konfederační období se vede i jinde v USA. Sochykonfederačních vojáků už nechali odvézt z Gainesvillu na Floridě a v Durhamu v Severní Karolíně. Chystá se i odstranění památníku v texaském San Antoniu.

Na návrhy plošného odstraňování těchto soch Trump včera reagoval otázkou, zda by se měla také odstranit socha George Washingtona, který měl doma otroky. 

Památníky konfederačním vojákům lze nalézt ve 24 amerických státech, uvedl server Politico. Nejde přitom jen o státy na jihu USA, na severu země je jich 24 a dalších 21 ve státech, které za války Severu proti Jihu neexistovaly.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek