Boj o soudce Kavanaugha přešel na sociální sítě. Dezinformace šíří Američané i proruské účty | info.cz

Články odjinud

Boj o soudce Kavanaugha přešel na sociální sítě. Dezinformace šíří Američané i proruské účty

Obvinění kandidáta na post soudce amerického Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha ze sexuálního násilí nevzbudila pozdvižení jen u zákonodárců a v Bílém domě. Tvrdé boje se vedou také na internetu. Kolem kauzy se množí řada dezinformací z obou stran a pozadu nezůstávají ani na Rusko napojené účty.

Když Kavanaugh a profesorka Christine Blasey Fordová, která soudce obvinila, minulý pátek absolvovali slyšení v senátním výboru pro spravedlnost, nemluvilo se na sociálních sítích prakticky o ničem jiném. Příznivci obou stran se zaklínali vlastními argumenty a snažili se přesvědčit oponenty o své pravdě.

Aktivní ale nebyli jen jednotlivci. Celý proces Kavanaughova potvrzování provází snaha získat informace, které by názor jedné či druhé strany potvrdily. Investigativní platforma ProPublica například zkouší zmapovat síť Kavanaughových kontaktů, aby zjistila více o částce 200 tisíc dolarů, které má kandidát dlužit za lístky na baseball. Kavanaughův příznivce Ed Whelan zase sdílel údajný důkaz, že Fordovou napadl někdo, kdo se soudci jen podobal.

Bitva o „Dábelský trojúhelník“

Právě různé teorie, jak se celá věc před více než 30 lety odehrála, nabírají na popularitě. Debatu ovlivňují nepravdivá tvrzení, upravené fotografie a informace šířené pod falešnou identitou. Obvinění má být mstou Fordové za údajné Kavanaughovo rozhodnutí v roli soudce nižší instance, které se dotklo jejích rodičů. Hněv na sítích vyvolala i nepodložená obvinění z dalších Kavanaughových prohřešků.

Jeden z účtů na Twitteru zase zveřejnil příspěvek obsahující citaci neexistujícího článku z Wall Street Journal. Tweet následně smazal, i za krátkou dobu ale stihl získat více než 11 tisíc sdílení.

Kavanaughovi podporovatelé mimo jiné přepsali soudcův profil na Wikipedii. Kavanaugh v pátek vysvětloval označení Ďábelský trojúhelník, které se objevilo na stránce jeho středoškolského deníku a vyvolalo podezření, že představuje šifru pro událost, které se kromě nominanta a Fordové účastnil ještě Kavanaughův kamarád Mark Judge. Podle soudce šlo jen o picí hru. Po otázce na Ďábelský trojúhelník začala na Wikipedii bitva, v níž se obě strany snažily prosadit do encyklopedie svoje vysvětlení.

To připomíná osvědčenou strategii, kterou využila ruská propaganda po sestřelení letu MH17 na Ukrajině v roce 2014. Ruské účty se snažily editovat Wikipedii a šířit po sítích různá vysvětlení celé situace. Výsledkem byl jen nepřehledný chaos a zpochybňování jakýchkoli faktů. Podobný efekt se dostavil i nyní. „Místo dvou lidí sedících v tiché hospodě, kteří diskutují, zda bylo svědectví Fordové legitimní, je tu sto tisíc z nás ve velkém nočním podniku, kteří křičí pět věcí najednou,“ tvrdí metaforicky Ben Decker z Harvardovy univerzity.

Ze zájmu těží i jiné kauzy

Nyní analytici vypozorovali, že se dezinformace šíří jak z domácích účtů, tak ze zahraničí. Podle projektu Hamilton68, který se zaměřuje na monitorování ruské propagandy ve Spojených státech, vzbudila kauza v proruských kruzích velký zájem.

Ve čtvrtek a v pátek, tedy ve dnech, kdy bylo slyšení v Senátu tématem číslo jedna, výrazně narostl celkový objem propagandistických příspěvků. Populární stále zůstávají například hashtag #ConfirmKavanaughNow (Potvrďte Kavanaugha nyní) nebo samotný Kavanaugh jako téma.

„Na Rusko napojené účty velmi tíhnou k podpoře Kavanaugha,“ tvrdí Johnathan Morgan, výkonný ředitel firmy New Knowledge, která pro Hamilton68 vyvinula monitorovací software, jenž nyní prověřuje kolem 1000 účtů, o nichž se experti domnívají, že jsou napojení na Rusko.

Zájem o kauzu kolem sexuálního násilí ale využívají někteří uživatelé i k šíření nesouvisejících konspiračních teorií. Populární téma jim pomáhá získat více čtenářů. Hashtagy s Kavanaughem se tak například objevují u starých vyvrácených obvinění ze sexuálního násilí demokratických politiků včetně někdejšího viceprezidenta Joe Bidena, jenž nyní uvažuje o kandidatuře na prezidenta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud