Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o soudce Kavanaugha přešel na sociální sítě. Dezinformace šíří Američané i proruské účty

Boj o soudce Kavanaugha přešel na sociální sítě. Dezinformace šíří Američané i proruské účty

Obvinění kandidáta na post soudce amerického Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha ze sexuálního násilí nevzbudila pozdvižení jen u zákonodárců a v Bílém domě. Tvrdé boje se vedou také na internetu. Kolem kauzy se množí řada dezinformací z obou stran a pozadu nezůstávají ani na Rusko napojené účty.

Když Kavanaugh a profesorka Christine Blasey Fordová, která soudce obvinila, minulý pátek absolvovali slyšení v senátním výboru pro spravedlnost, nemluvilo se na sociálních sítích prakticky o ničem jiném. Příznivci obou stran se zaklínali vlastními argumenty a snažili se přesvědčit oponenty o své pravdě.

Aktivní ale nebyli jen jednotlivci. Celý proces Kavanaughova potvrzování provází snaha získat informace, které by názor jedné či druhé strany potvrdily. Investigativní platforma ProPublica například zkouší zmapovat síť Kavanaughových kontaktů, aby zjistila více o částce 200 tisíc dolarů, které má kandidát dlužit za lístky na baseball. Kavanaughův příznivce Ed Whelan zase sdílel údajný důkaz, že Fordovou napadl někdo, kdo se soudci jen podobal.

Bitva o „Dábelský trojúhelník“

Právě různé teorie, jak se celá věc před více než 30 lety odehrála, nabírají na popularitě. Debatu ovlivňují nepravdivá tvrzení, upravené fotografie a informace šířené pod falešnou identitou. Obvinění má být mstou Fordové za údajné Kavanaughovo rozhodnutí v roli soudce nižší instance, které se dotklo jejích rodičů. Hněv na sítích vyvolala i nepodložená obvinění z dalších Kavanaughových prohřešků.

Jeden z účtů na Twitteru zase zveřejnil příspěvek obsahující citaci neexistujícího článku z Wall Street Journal. Tweet následně smazal, i za krátkou dobu ale stihl získat více než 11 tisíc sdílení.

Kavanaughovi podporovatelé mimo jiné přepsali soudcův profil na Wikipedii. Kavanaugh v pátek vysvětloval označení Ďábelský trojúhelník, které se objevilo na stránce jeho středoškolského deníku a vyvolalo podezření, že představuje šifru pro událost, které se kromě nominanta a Fordové účastnil ještě Kavanaughův kamarád Mark Judge. Podle soudce šlo jen o picí hru. Po otázce na Ďábelský trojúhelník začala na Wikipedii bitva, v níž se obě strany snažily prosadit do encyklopedie svoje vysvětlení.

To připomíná osvědčenou strategii, kterou využila ruská propaganda po sestřelení letu MH17 na Ukrajině v roce 2014. Ruské účty se snažily editovat Wikipedii a šířit po sítích různá vysvětlení celé situace. Výsledkem byl jen nepřehledný chaos a zpochybňování jakýchkoli faktů. Podobný efekt se dostavil i nyní. „Místo dvou lidí sedících v tiché hospodě, kteří diskutují, zda bylo svědectví Fordové legitimní, je tu sto tisíc z nás ve velkém nočním podniku, kteří křičí pět věcí najednou,“ tvrdí metaforicky Ben Decker z Harvardovy univerzity.

Ze zájmu těží i jiné kauzy

Nyní analytici vypozorovali, že se dezinformace šíří jak z domácích účtů, tak ze zahraničí. Podle projektu Hamilton68, který se zaměřuje na monitorování ruské propagandy ve Spojených státech, vzbudila kauza v proruských kruzích velký zájem.

Ve čtvrtek a v pátek, tedy ve dnech, kdy bylo slyšení v Senátu tématem číslo jedna, výrazně narostl celkový objem propagandistických příspěvků. Populární stále zůstávají například hashtag #ConfirmKavanaughNow (Potvrďte Kavanaugha nyní) nebo samotný Kavanaugh jako téma.

„Na Rusko napojené účty velmi tíhnou k podpoře Kavanaugha,“ tvrdí Johnathan Morgan, výkonný ředitel firmy New Knowledge, která pro Hamilton68 vyvinula monitorovací software, jenž nyní prověřuje kolem 1000 účtů, o nichž se experti domnívají, že jsou napojení na Rusko.

Zájem o kauzu kolem sexuálního násilí ale využívají někteří uživatelé i k šíření nesouvisejících konspiračních teorií. Populární téma jim pomáhá získat více čtenářů. Hashtagy s Kavanaughem se tak například objevují u starých vyvrácených obvinění ze sexuálního násilí demokratických politiků včetně někdejšího viceprezidenta Joe Bidena, jenž nyní uvažuje o kandidatuře na prezidenta.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1