Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o "zdravé" cigarety. Philip Morris úřady zahltil rozsáhlou studií, nezávislou analýzu v USA zadupal

Boj o "zdravé" cigarety. Philip Morris úřady zahltil rozsáhlou studií, nezávislou analýzu v USA zadupal

Na trhu v USA se rozhoduje o budoucnosti cigaret. Jeden z lídrů tabákového byznysu, společnost Philip Morris, masivně lobbuje za zavedení nového produktu, který má znamenat revoluci v kouření cigaret. Její produkt IQOS je podle firmy kompletně inovativní, protože cigaretový tabák se v něm pouze zahřívá a nespaluje. Kuřáci by tak nevdechovali škodlivé látky obsažené v běžném kouři z cigaret, ale pouze chuť tabáku a nikotin. Nezávislí lékaři jsou však skeptičtí. „Tato firma nám o svých výrobcích lhala desítky let, proč bychom jí měli věřit právě nyní?“

Vypadá to jako elektronická cigareta, ale není to elektronická cigareta. Podle firmy Philip Morris je produkt IQOS budoucností kouření, nezávislí experti ale varují, že to může být jeden velký podvod. Rozhodnout, kdo z nich má pravdu, by během příštích dvou měsíců měl americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Ten musí zvážit, zda produkt IQOS pustí na americký trh, informuje deník Washington Post. 

„Jsou to neuvěřitelní lháři,“ tvrdí o společnosti Philip Morris Matthew L. Myers, prezident kampaně Tobacco-Free Kids. „To není žádné přehánění, ale prostý fakt potvrzený dekádami historie, kdy o svých výrobcích bohapustě lhali. Takže otázka, kterou si skutečně musíme položit je: Jaký mají s tímto produktem cíle? Kam směřují?“ ptá se Myers.

Naráží na argumenty některých lékařů, podle kterých je nyní boj proti tabáku v USA velmi úspěšný. Od této drogy se odvrací rekordně lidí a počet kuřáků je na historickém minimu. Doktoři se však obávají, že s nástupem nového produktu zacíleného především na mladší generaci by se mohl tento trend zvrátit.

Philip Morris ale tvrdí, že díky nespalování tabáku nevzniká při kouření IQOSu dým, který obsahuje 90 – 95 procent zdraví škodlivých látek, kterým jsou kuřáci při kouření běžných cigaret standardně vystaveni. Jejich nový produkt tak má zachraňovat životy, tvrdí firma, která FDA na podporu svých tvrzení poskytla studie se dvěma miliony stran.

Zatím byla na produkt IQOS vypracována pouze jedna nezávislá studie, podle níž jsou úrovně některých látek výrazně vyšší, než firma uvádí. Philip Morrris však následně povolal svou armádu právníků a do autorů studie a jejich nadřízených se opřel s takovou razancí, že ti nyní o své práci už raději mlčí.

Philip Morris do vývoje IQOSu investovala tři miliardy dolarů, pochopitelně tak svému novému produktu věští zářnou budoucnost. Výkonný ředitel firmy André Calantzopoulos v rozhovoru pro BBC řekl, že jednoho dne budou podobné produkty natolik běžné, že klasické cigarety vymizí.

IQOS se aktuálně prodává ve 25 zemích světa - například v Itálii či ve Švýcarsku, ve druhé polovině tohoto roku by se k nim měla oficiálně zařadit i Česká republika.

Nejvýraznější úspěch s touto novinkou zatím firma zaznamenává v Japonsku, kde podle vlastních údajů 72 procent kuřáků přešlo právě na IQOS. Poptávka v zemi vycházejícího slunce měla Philip Morris zaskočit natolik, že musel narychlo proměňovat továrny na výrobu klasických cigaret na výrobny náplní pro svůj nový produkt.

Produkt IQOS není prvním vynálezem v historii kouření, o kterém tabákové společnosti tvrdí, že učiní zlozvyk kuřáků zdravějším. V 50. letech byly představeny cigarety s filtrem, o dvacet let později pak takzvané lehké verze cigaret. Ani jeden z těchto produktů však zdravotní rizika kouření výrazně nesnížil.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1