Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj proti „falešným médiím“: Trump má web, který prezentuje jeho dosavadní prezidentské úspěchy

Boj proti „falešným médiím“: Trump má web, který prezentuje jeho dosavadní prezidentské úspěchy

Volební štáb prezidenta USA Donalda Trumpa, připravující kampaň pro obhajobu jeho mandátu v roce 2020, dnes spustil webový portál prezentující úspěchy Trumpova dosavadního úřadování v Bílém domě. Na stránky promiseskept.com upozornil server Politico. Smyslem projektu je vyvrátit údajné lži celostátních amerických médií.

„Je ostuda, že takový portál je vůbec třeba, aby napravil chyby a opominutí centrálních médií, plných překrucování, zamlčování a lží,“ řekl serveru Brad Parscale, manažer Trumpovy kampaně pro rok 2020. Příležitostí ke spuštění projektu podle něj bylo završení 500 dnů prezidentova nynějšího mandátu.

Na ten příští už se Trump dlouhodobě připravuje, po zvolení v roce 2016 nezrušil dárcovská volební konta, pořádá mítinky a pobízí k aktivitě svůj volební štáb. Nový web prezentuje prezidentovy úspěchy rozdělené do 14 kategorií, nechybí ani možnost vyhledávání. Uživatelé mají také možnost objednat si e-mailová upozornění na veškeré budoucí Trumpovy úspěchy.

Kritika centrálních médií je častou součástí prezidentových proslovů, Trump se zaměřuje hlavně na televize CNN, ABC, NBC a CBS a na deníky The New York Times a The Washington Post. Označuje je za pokleslé, upadající a prolhané. Naposledy v pondělí na twitteru napsal, že „falešná média pořád mluví o vymyšleném ruském honu na čarodějnice, aby odvedla pozornost od rekordního stavu ekonomiky“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1