Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boje na Ukrajině opět sílí. S Trumpem přišla nejistota

Boje na Ukrajině opět sílí. S Trumpem přišla nejistota

Zprávy poslední dobou plní hlavně kroky Donalda Trump nebo přípravy na brexit, neznamená to ale, že by válka na Ukrajině utichla. Konflikt zuřící v zemi kousek od Česka naopak znovu nabírá na obrátkách. Jen v posledních dnech zemřelo 11 lidí, přestože před Vánoci bylo vyhlášeno „neomezené“ příměří. Situace se údajně vyhrotila po vstupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Hlava Spojených států totiž mluví o snaze zlepšit vztahy s Ruskem.

Boje se od neděle soustřeďují především na Avdijivku a sousední obec Piski. Z porušování příměří se vzájemně obviňují obě znepřátelené strany. „Boje pokračují nepřetržitě od neděle a (separatisté) vedou rozsáhlé útoky na naše pozice," řekl agentuře AFP velitel jedné z ukrajinských jednotek.

Kreml naopak z provokací viní ukrajinské vojáky. V doněcké oblasti prý dochází k výpadkům elektřiny a mluví se i o evakuaci tisíců obyvatel.

Místní začali aktuální situaci nazývat „plíživou ofenzivou“. Ukrajinští vojáci prý po 33 měsících bojů cítí únavu a upadající zájem zahraničí o místní konflikt. Se vstupem Donalda Trumpa do Bílého domu taky můžou mít obavu o osud příměří s proruskými separatisty. Proto se, dá se říct „z posledních sil“, snaží dát najevo, že situace není dořešená a světoví lídři by na to měli brát ohled.

Ukrajinští armádní představitelé přesto tvrdí, že bojují jen proto, aby ochránili svoje území, protože dle jejich tvrzení se takzvaná Luhanská a Doněcká lidová republika snaží zvětšovat své teritorium. Proruské lidové republiky jsou samozvanými útvary, které vyhlásily nezávislost na Ukrajině v roce 2014 a vytvořily neuznávané území neformálně nazývané Nové Rusko.

Od roku 2015 pak vznikly dvě lidové republiky. Neovládají ale plně svá proklamovaná území, část z nich stále spadá pod správu ukrajinských úřadů a právě v těchto místech zuří boje. Podle ruských médií navíc minulý týden zemřel bývalý prezident Luhanské republiky Valery Bolotov. Ten se narodil v Rusku a vyvracel tak mýtus podporovaný Kremlem, že o převrat na východní Ukrajině se zasloužili sami Ukrajinci. Prezidentem byl od května do srpna 2014, kdy se zranil v bitvě. Nahradil ho Igor Plotnitsky, který je hlavou území dodnes.

Od poloviny prosince se prý ukrajinské jednotky dostaly na území takzvaných šedých zón nikoho, a tím významně zmenšily vzdálenost, která je dělí od proruských separatistů. V místě vládne napětí. Podle ukrajinských úřadů v oblasti zemřelo v prosinci 17 vojáků, v lednu 16. Podle údajů OSN v ukrajinské válce padlo od jejího začátku v dubnu 2014 už více než 9 750 lidí. 1,7 milionu obyvatel zůstalo bez střechy nad hlavou.

Situaci v oblasti monitorují také pracovníci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE). Podle tvrzení jejich šéfa Alexandra Huga ale vojáci při inspekcích například zapírají a schovávají zbraně a dělají tak situaci nepřehlednou. Konflikt navíc neohrožuje jen život vojáků, ale i civilistů, například v lednu jich tady zemřelo pět.

Německá kancléřka Angela Merkelová označila situaci za znepokojivou, včera jednala i s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Ten tvrdí, že je nutné, aby Rusko znovu usedlo k jednacímu stolu. Pokud Moskva nebude chtít jednat, mělo by se podle něj vedle prodloužení protiruských sankcí uvažovat i o jejich zpřísnění. Evropští státníci postihy nechtějí zmírnit, dokud se nepodaří na Ukrajině stoprocentně naplňovat minskou mírovou dohodu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744