Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boje v Jemenu přitvrzují. Za poslední dny zemřelo přes 600 lidí

Boje v Jemenu přitvrzují. Za poslední dny zemřelo přes 600 lidí

Pokračující boje mezi provládními silami a šíitskými povstalci si v Jemenu v uplynulých dnech vyžádaly více než 600 obětí na životech na obou stranách konfliktu. S odkazem na nejmenované bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura AP.

Provládní vojska podporovaná leteckou koalici v čele se Saúdskou Arábií se v uplynulých týdnech posouvala podél západního pobřeží Jemenu ke klíčovému přístavnímu městu Hudajdá, které je v rukou šíitských povstalců Húsíú. Čím více se provládní vojska přibližovala k přístavu, přes který do Jemenu proudí humanitární pomoc, tím více boje eskalovaly.

V důsledku násilí byly rovněž desítky rodin přinuceny opustit své domovy. OSN v pátek varovala, že útok na město Hudajdá či jeho obléhání by ohrozily asi 600.000 lidí, kteří ve městě a přilehlých oblastech žijí.

Jemenský konflikt, v němž stojí proti sobě šíitští povstalci, podporovaní Íránem, a vláda, za níž stojí mezinárodní koalice, připravil od roku 2015 o život na 10.000 lidí. Z domovů uprchly tři miliony občanů a v zemi panuje jedna z nejhlubších humanitárních krizí na světě. Podle OSN potřebuje nějakou formu pomoci více než 22 z 27 milionů Jemenců. Lidé se potýkají s podvýživou a také s cholerou a dalšími nemocemi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1