Články odjinud

Boje v Jemenu přitvrzují. Za poslední dny zemřelo přes 600 lidí

Boje v Jemenu přitvrzují. Za poslední dny zemřelo přes 600 lidí

Pokračující boje mezi provládními silami a šíitskými povstalci si v Jemenu v uplynulých dnech vyžádaly více než 600 obětí na životech na obou stranách konfliktu. S odkazem na nejmenované bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura AP.

Provládní vojska podporovaná leteckou koalici v čele se Saúdskou Arábií se v uplynulých týdnech posouvala podél západního pobřeží Jemenu ke klíčovému přístavnímu městu Hudajdá, které je v rukou šíitských povstalců Húsíú. Čím více se provládní vojska přibližovala k přístavu, přes který do Jemenu proudí humanitární pomoc, tím více boje eskalovaly.

V důsledku násilí byly rovněž desítky rodin přinuceny opustit své domovy. OSN v pátek varovala, že útok na město Hudajdá či jeho obléhání by ohrozily asi 600.000 lidí, kteří ve městě a přilehlých oblastech žijí.

Jemenský konflikt, v němž stojí proti sobě šíitští povstalci, podporovaní Íránem, a vláda, za níž stojí mezinárodní koalice, připravil od roku 2015 o život na 10.000 lidí. Z domovů uprchly tři miliony občanů a v zemi panuje jedna z nejhlubších humanitárních krizí na světě. Podle OSN potřebuje nějakou formu pomoci více než 22 z 27 milionů Jemenců. Lidé se potýkají s podvýživou a také s cholerou a dalšími nemocemi.