Boje v Jemenu přitvrzují. Za poslední dny zemřelo přes 600 lidí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boje v Jemenu přitvrzují. Za poslední dny zemřelo přes 600 lidí

Boje v Jemenu přitvrzují. Za poslední dny zemřelo přes 600 lidí

Pokračující boje mezi provládními silami a šíitskými povstalci si v Jemenu v uplynulých dnech vyžádaly více než 600 obětí na životech na obou stranách konfliktu. S odkazem na nejmenované bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura AP.

Provládní vojska podporovaná leteckou koalici v čele se Saúdskou Arábií se v uplynulých týdnech posouvala podél západního pobřeží Jemenu ke klíčovému přístavnímu městu Hudajdá, které je v rukou šíitských povstalců Húsíú. Čím více se provládní vojska přibližovala k přístavu, přes který do Jemenu proudí humanitární pomoc, tím více boje eskalovaly.

V důsledku násilí byly rovněž desítky rodin přinuceny opustit své domovy. OSN v pátek varovala, že útok na město Hudajdá či jeho obléhání by ohrozily asi 600.000 lidí, kteří ve městě a přilehlých oblastech žijí.

Jemenský konflikt, v němž stojí proti sobě šíitští povstalci, podporovaní Íránem, a vláda, za níž stojí mezinárodní koalice, připravil od roku 2015 o život na 10.000 lidí. Z domovů uprchly tři miliony občanů a v zemi panuje jedna z nejhlubších humanitárních krizí na světě. Podle OSN potřebuje nějakou formu pomoci více než 22 z 27 milionů Jemenců. Lidé se potýkají s podvýživou a také s cholerou a dalšími nemocemi.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.