Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boje v Sýrii jsou nejhorší za poslední měsíce. Odnášejí to civilisté, kteří už nemají kam utéct

Boje v Sýrii jsou nejhorší za poslední měsíce. Odnášejí to civilisté, kteří už nemají kam utéct

Válka v Sýrii se vleče už šest let a místo, aby boje pomalu utichaly, se v některých oblastech dostávají do nejsilnější fáze. Podle Červeného kříže jsou boje v Sýrii nejkrvavější od loňského prosince, kdy armáda Bašára Asada dobyla s podporou Ruska Aleppo. Právě odsud utekly tisíce Syřanů do šedesát kilometrů vzdáleného Idlíbu, kde se snažily najít bezpečí. Strach je ale dohnal i tady – Idlíb je v posledních týdnech terčem neutichajících leteckých útoků, které zasahují hustě osídlené oblasti. Nálety tak odnášejí hlavně civilisté, kteří už jednou opustili své domovy a nemají kam jinam jít.

Na katastrofální situaci v Sýrii a vysoký počet civilních obětí v posledních týdnech hlasitě upozorňuje nejedna humanitární organizace, která v oblastech zasažených válkou pomáhá. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) během září v zemi zemřelo víc než 3000 lidí, z toho 955 civilistů včetně 207 dětí. To je největší počet obětí v letošním roce.

Vedle Rakky a východní Ghúty je jednou z oblastí, kde boje v posledních týdnech eskalují, provincie Idlíb. Lidé zde čelí každodennímu bombardování, kdy jsou častým terčem také školy a nemocnice. „V předešlých dvou týdnech to bylo asi 1000 náletů týdně, takže to v porovnání s relativně klidným obdobím skutečně výrazným způsobem eskalovalo,“ řekl pro INFO.CZ regionální ředitel Člověka v tísni pro oblast Blízkého východu Tomáš Kocian.

Provincie Idlíb je přitom součástí takzvané deeskalační zóny, která byla dohodnutá Ruskem, Tureckem a Íránem, a měla by tak být místem bez násilí. Právě Rusko je ale spolu s armádou Bašára Asada tím, kdo má bombardování hustě osídlených oblastí Idlíbu na svědomí. Cílem ruských a syrských sil jsou džihádisté ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je napojena na teroristickou síť Al-Káida, bombardování však odnášejí hlavně civilisté.

„V posledních dnech bylo bombardováno několik škol. Zasažená byla i škola, kterou dlouhodobě podporujeme – jestli cíleně, nebo omylem, to nedokážeme říct. Naše interpretace je ale spíš ta, že to bylo omylem, protože vedle školy byla policejní stanice, kde si možná mysleli, že se skrývají teroristé. Škola byla každopádně zničená,“ říká Kocian s tím, že kvůli eskalaci bojů byla ve většině škol dokonce přerušena výuka.

Kromě škol jsou však častým terčem také zdravotnická zařízení, obytné domy a strategické silnice. Tisíce lidí, kteří sem v posledních šesti letech přišli hledat útočiště, tak znovu zažívají to, před čím utekli. „Během posledních tří měsíců obléhání Aleppa jsme žili ve stejných podmínkách neustálého bombardování škol a nemocnic,“ řekl pro zpravodajský server Middle East Eye (MEE) Chálid al Ghasan, který byl do Idlíbu evakuován spolu se svou rodinou z válkou zmítaného východního Aleppa.

„Opustili jsme noční můru v Aleppu, abychom zažili stejný horor leteckých úderů a bombardování škol v Džisr aš-Šugúru (město v provincii Idlíb),“ popisuje pro MEE situaci na místě Talal Káko – další Syřan, který byl donucen odejít z Aleppa. „Situace je neuvěřitelná a my nemáme kam jinam jít,“ dodává bývalý učitel.

Rusko-syrské nálety na Idlíb přitom zasahují oblast, kde byla už tak situace lidí velmi špatná. Kvůli příchodu tisíců vnitřně vysídlených osob z dalších válkou zasažených koutů Sýrie totiž Idlíb praská ve švech.  

„Přicházeli sem lidi ze všech území, kteří utíkali před Asadovým režimem, a dokonce se tam teď stahují někteří lidi z oblasti Rakky nebo Dajr az-Zauru a Idlíb je přeplněný. Znamená to, že ti lidé nemají šanci se nikde ubytovat, a když už mají, tak je to drahé, a je tam málo práce,“ popisuje situaci na místě Kocian. Jídlo v Idlíbu sice nedošlo, lidé ale nemají peníze, aby si ho mohli koupit. „Lidé tam jsou odkázáni na přeshraniční humanitární pomoc, která proudí primárně ze strany Turecka a potom také částečně z území ovládaných Asadem,“ dodává regionální ředitel Člověka v tísni pro oblast Blízkého východu.

Situace v Idlíbu je kritická, nejde však o jedinou syrskou oblast, kde kvůli náletům umírají civilisté. Jak upozorňuje Kocian, vysoký počet obětí na má na svědomí i mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, která v boji proti islámskému státu podporuje arabsko-kurdské síly SDF.

„Aby byl člověk vyvážený, musí v jedné větě říct, že zde bombardují Rusové a zabíjejí přitom civilisty, ale stejně brutálně, i když s větší snahou o cílené zásahy a minimalizaci civilních ztrát, bombardují také Američani u Dajr az-Zauru a v Rakce,“ uzavírá Kocian.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1