Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boje v Sýrii sílí. Od pondělí přišlo o život už 70 radikálů

Boje v Sýrii sílí. Od pondělí přišlo o život už 70 radikálů

V bojích dvou extremistických povstaleckých skupin na severozápadě Sýrie přišlo od pondělka o život na 70 radikálů. Podle agentury AP jde o jedny z nejtěžších střetů mezi extremistickými skupinami v občanské válce v Sýrii za několik let. Zintenzivnění bojů vzbuzuje obavy z nárůstu dalšího násilí v předvečer mírových rozhovorů v kazašské metropoli Astaně.

Těžké boje se odehrávají v těchto dnech mezi džihádistickou skupinou Džund al-Aksá, která se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát (IS), a koalicí zvanou Výbor za osvobození Levanty, za níž stojí Al-Káida. Jejich bojovníci se střetli v bojích o území na pomezí syrských governorátů Hamá a Idlib.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že při dvoudenních bojích těchto radikálů zahynulo 69 bojovníků, někteří z nich při sebevražedných atentátech. Podle SOHR dobyla koalice, za níž stojí Al-Káida, z rukou Džund al-Aksá v oblasti šest vesnic.

Ve válce v Sýrii, která trvá už skoro šest let, stojí syrská vláda, podporovaná Ruskem, Íránem a libanonským Hizballáhem, proti povstalcům a četným ozbrojeným skupinám. Některé povstalce podporují Spojené státy, na jejichž straně bojují i syrské kurdské milice. Ty ale neuznává Turecko, které se na severu Sýrie snaží jejich vliv omezit.

Od konce prosince platí v Sýrii příměří, na němž se dohodli protivládní povstalci s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Jako garanti na něj dohlížejí Rusko a Turecko. Na IS a další extremistické skupiny se ale příměří nevztahuje.

Už ve středu má v Astaně začít druhé kolo mírových rozhovorů, které mají příměří v Sýrii posílit. K ukončení války v Sýrii mají přispět i rozhovory organizované OSN, které mají po několika odkladech začít příští týden v Ženevě.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744