Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bojím se německého Trumpa.“ Berlíňané uprostřed politické krize obhajují Merkelovou

„Bojím se německého Trumpa.“ Berlíňané uprostřed politické krize obhajují Merkelovou

Kolaps jednání o německé vládní koalici přinesl spekulace o předčasných volbách nebo konci Angely Merkelové jako německé kancléřky. V Berlíně si ale takový scénář nepřejí. Merkelovou vidí jako záruku slušnosti a obávají se posílení extremistů.

„Nevolila bych jinak než v září. Zvážila jsem možnosti a udělala bych to samé rozhodnutí, pokud by byly nové volby. Myslím, že Angela Merkelová se znovu objeví na vrcholu, možná ještě silnější,“ cituje britský deník Guardian 51letou Berlíňanku Petru Leitholdtovou.

Její 80letá matka Irmgard si stěžuje, že za vlády Merkelové vzrostla nerovnost mezi chudými a bohatými a na vzestupu je i dětská chudoba. Neviní přímo kancléřku, ale nemyslí si, že má k tomu moc co říct. Špatná je podle ní demokracie.

Podle Petry Leitholdtové je Merkelová spíše lídrem pro Evropu, ale ne pro Německo. „To by se možná změnilo,“ praví.

Achim, jemuž je 57 a nepřál si uveřejnit své pravé jméno, se domnívá, že Němcům nelze věřit. „Jsou to nejinteligentnější ovce na světě. Neustále se obávám, co by Německo mohlo rozpoutat, obzvlášť když Británie opouští EU, což mu dá více síly v Evropě,“ komentuje.

Zároveň ale Achim dodává, že se bojí toho, co se může stát, pokud Merkelová krizi neustojí. Přes všechny chyby, které podle něj udělala, působí klidně uprostřed rozbouřeného světa. „Doufám, že bude znovuzvolena.“

Ne všichni ale na současné Německo hledí skepticky. Například 37letý Hassan, jenž nedáno přijel z Turecka a má německou manželku, tvrdí, že německý systém signalizuje, že politika má kontrolu. Také on se ale obává, co by mohlo přijít po pádu současné kancléřky.

„Cítím se bezpečně, ale představte si, kdyby se Alternativa pro Německo dostala k moci na pozadí té politické špíny, kterou tady teď máme,“ vyjadřuje své myšlenky Hassan, který připustil, že pak by on a jeho rodina zřejmě v zemi žít nemohli.

„Svět potřebuje změnit myšlení. Ale pod Merkelovou je země alespoň slušná. Bojím se, kdo by mohl Německu vládnout, pokud ona nebude dále u moci. Viděli jsme, co se stalo v Německu. Jak jazyk a chování tvaruje Donald Trump. Bojím se německého Donalda Trumpa. Nebo něčeho horšího,“ přitakává 47letá Samiha Bagdadiová.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744