Bojkot Rakouska: Bývalí světoví politici vyzývají k izolaci tamní vlády s krajní pravicí | info.cz

Články odjinud

Bojkot Rakouska: Bývalí světoví politici vyzývají k izolaci tamní vlády s krajní pravicí

K bojkotu rakouských ministrů nominovaných do vlády Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), kterou některá média označují za krajně pravicovou, dnes vyzvala skupina osobností, jež zahrnuje bývalou kanadskou premiérku Kim Campbellovou a někdejšího francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera. Signatáři prohlášení, které zveřejnil web francouzského listu Le Monde, volají i po bojkotu nadcházejícího rakouského předsednictví v Evropské unii.

Skupina chce "vyloučit z Evropy" novou rakouskou vládu, kterou v polovině prosince vytvořila středopravicová Rakouská lidová strana (ÖVP) a Svobodná strana Rakouska (FPÖ), jejíž někteří členové se netají svými antisemitskými názory. FPÖ se ale na vládě podílela už v letech 2000 až 2005.

"Neodvracejme zrak: jsou to dědicové nacismu, kteří vstoupili do silných pozic v nové rakouské vládě," uvádí prohlášení v narážce na šest ministrů nominovaných FPÖ. Jsou mezi nimi ministryně zahraničí Karin Kneisslová, ministr vnitra Herbert Kickl a ministr obrany Mario Kunasek.

Výzva kritizuje "mlčení a apatii" ve vztahu k dění ve Vídni a "odmítá myšlenku, že vzestup nacionalismu a konec demokracie jsou nevyhnutelné a že boj proti dědicům nacismu je zbytečný nebo dokonce nelegitimní".

Mezi signatáři je i bývalý prezident Východního Timoru a nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos-Horta, bývalý španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos, šéf evropského antirasistického hnutí EGAM Benjamin Abtan a francouzští lovci nacistů Beate a Serge Klarsfeldovi.

S ministry FPÖ nebude prozatím navazovat kontakty Izrael, uvedlo nedávno jeho velvyslanectví ve Vídni. Za důvěryhodného partnera označili naopak Rakousko předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i předseda Evropské rady Donald Tusk.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud