Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bojovníci Islámského státu se budou z Iráku a Sýrie stahovat do Egypta, varuje tamní prezident

Bojovníci Islámského státu se budou z Iráku a Sýrie stahovat do Egypta, varuje tamní prezident

Teroristé ze samozvaného Islámského státu (IS), kteří ztrácejí pozice v Iráku a Sýrii, se přesouvají do Libye. Z ní se pak zřejmě budou snažit dostat se do Egypta. Řekl to dnes egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Podle něho je přirozené, že se členové IS snaží dostat do Libye, jelikož tam velké části území mají pod kontrolou islámští radikálové. IS bojuje o své poslední pozice v Sýrii, v Iráku byl zatlačen k syrské hranici.

Sísí hovořil také o vybavení egyptské armády, která se musí zaměřit právě na boj proti teroristům. "Musíme být vojensky schopni vyrovnávat poměr sil v tomto nevyváženém regionu. Riziku (terorismu) čelíme nejen my, ale také Evropa," řekl Sísí na tiskové konferenci v Šarm aš-Šajchu.

Egypt dostává ročně od USA jako vojenskou pomoc 1,3 miliardy dolarů (29 miliard Kč), od roku 2014 nakoupil za více než deset miliard dolarů z Francie bojová letadla Rafale a vrtulníky k přepravě osob, od Ruska pak letadla MiG-29 a útočné vrtulníky, od Německa ponorky.

Egypt nečelí jen hrozbě lidí z IS, kteří by se mohli z Libye dostat do Egypta přes jeho západní hranici, ale také radikálům, kteří už dlouho bojují proti egyptských bezpečnostním složkám na Sinajském poloostrově. Kolik přesně jich tam působí, není známo, odborníci jejich počet odhadují na tisíce.

V Egyptě teď vyvolávají obavy množící se útoky na západě země a spekuluje se, že se tam možná otevírá další bojiště, kde bude muset armáda zasahovat. Při říjnovém útoku extremisté přepadli policisty. Úřady hovoří o 16 mrtvých, ale bezpečnostní představitelé až o 50. Sísí tvrdil, že při protiútoku přišlo o život 14 radikálů. Zadržen byl jeden cizinec, který se přepadové akce zúčastnil. Podle prezidenta se skupina chystala zaútočit na koptský klášter v poušti. Prezident také tvrdil, že armádní a policejní jednotky operují podél celé západní hranice s Libyí i podél jižní, kde Egypt sousedí se Súdánem. U libyjské hranice prý vojsko našlo a zničilo 20 aut naložených zbraněmi a municí.

Sísí je u moci od roku 2014 a za hlavní úkol považuje zlepšení ekonomické situace. Tuto snahu ale komplikuje nákladný boj proti radikálům a také velmi rychlý přírůstek obyvatelstva. Sísí chce rovněž Egypt vymanit ze závislosti na příjmech z cestovního ruchu, které vlivem útoků vysychají.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744