Boty pro ni byly oknem do duše, vesničanům je brala přímo z nohou. Vzpomínka na Sonju Baťovou | info.cz

Články odjinud

Boty pro ni byly oknem do duše, vesničanům je brala přímo z nohou. Vzpomínka na Sonju Baťovou

Byl to jeden z rozhovorů, na které nezapomenu. Sešly jsme se v „jejím“ muzeu obuvi na jedné z hlavních nákupních tříd Toronta. Právě ona mu vdechla život, i ve svých tehdy 89 letech do něj pravidelně chodila pracovat a jen tak mimoděk se zdravila se zákazníky. Jakmile si všimla, že i já mám na sobě podpatky od firmy rodiny, do které se přivdala, celá se rozzářila. Boty byly pro Sonju Baťovou oknem do duše člověka. Asi jsem prošla, říkala jsem si v červnu 2016. Můj tehdejší kameraman z České televize Lukáš Roganský podle tohoto kritéria ne, ale milá na něj byla také. 

„Tak si to nejdřív projděte, hlavně začněte v suterénu. Síň slávy patří až nakonec,“ dala nám hned na začátku naší návštěvy jasný pokyn. Odmlouvat jsme se ani nepokusili, přestože náš plán byl původně jiný. Sonja Baťová působila rázně. Byla zvyklá na to, že ji lidé poslouchají.

Soňa Baťová při rozhovoru pro Českou televizi, červen 2016Soňa Baťová při rozhovoru pro Českou televizi, červen 2016autor: Radka Zítková

Baťová patřila mezi stálice torontského společenského života. Byla předsedkyní Národní rady designu, působila jako ředitelka Umělecké galerie provincie Ontario,  seděla v radách několika nadací a intenzivně spolupracovala se Světovým fondem na ochranu zvířat. Tam mimochodem pracovala s bývalou indickou premiérkou Indirou Gándhíovou, se kterou byly blízké přítelkyně. Později mi citovala z dopisů, které si vyměňovaly. O politiku v nich nešlo, snažily se spolu zachránit tygry a vzácné želvy. 

Z architektky manželkou obuvníka

„Chtěla jsem být architektkou, tou nejlepší architektkou na celém světě. Pak jsem se ale zamilovala do ševce,“ vzpomínala se smíchem na seznámení se svým manželem Tomášem Baťou mladším. Právě on ji vzhledem k rodinnému podniku přivedl k botám, spolu cestovali po světě, zakládali nové pobočky firmy, poznávali nové kultury. Do Československa kvůli režimu dlouho nesměli a Baťová přiznávala, že ji to vždy mrzelo, ona sama byla ze Švýcarska. Rodnou zemi svého partnera téměř neznala, jen jednou, krátce před válkou, byla v Karlových Varech s rodiči, vliv nacismu už ji tam ale tehdy děsil. Rok 1989 proto označovala za jedno ze svých nejkrásnějších období.

17. listopadu se pamatovala téměř do posledního detailu. Byla doma v Torontu, manžel na konferenci v pět hodin vzdálené Ottawě. Když mu volala, měl už zprávy přímo z Prahy. „Chtějí, abychom přijeli,“ řekl jí a okamžitě začal organizovat odlet. „Když jsme už byli nad pražským letištěm, tak nám pilot řekl, že nám do plánovaného přistání zbývají ještě tři minuty. Nám to připadalo zábavné, že máme plánované přistání, jako kdyby šlo o něco zvláštního.  Pak jsme uviděli ty zástupy lidí a říkali jsme si, co tam dělají. Nedošlo nám, že přijeli přivítat právě nás.“ Byly jich stovky, další tisíce pak na Václavském náměstí, kam přejeli. Tam Tomáš Baťa mladší i chvíli promlouval k davům. „Moc toho říct nemohl, protože všichni jásali a křičeli. To byla opravdu neuvěřitelná scéna,“ vzpomínala v rozhovoru pro ČT Baťová.

Z Prahy se vydali rovnou do Zlína. Na ten ani ona nedala dopustit, v zahraničí ho stejně jako celé Česko hlasitě propagovala. Od začátku se podílela na vzniku Univerzity Tomáše Bati, která jí později udělila čestný doktorát. K 90. narozeninám jí pak tamní studenti natočili dokument právě o její lásce k botám.

Muzeum, největší svého druhu na světě, založila v roce 1995. Jsou v něm lodičky Marilyn Monroe, mokasíny Václava Havla, zlacené boty panovníků z 16. století, rolnické boty, do kterých čínské rodiny svazovaly chodidla svých dcer. Právě to, jak se boty v různých koutech světa liší, Baťovou fascinovalo.

Boty Václava Havla v Baťově muzeu obuvi v kanadském Torontu.Boty Václava Havla v Baťově muzeu obuvi v kanadském Torontu.autor: Radka Zítková

„Boty jsou jen malou součásti materiální kultury, ale o člověku toho dokážou říct víc než jiné věci. Jsou velmi osobní.“ Když jsem se jí ptala, jaké jsou její nejoblíbenější, říkala, že je to jako u každé ženy: ty, které získala jako poslední. Později ale přiznala, že to nejsou ty nejdražší, jaké má v muzeu. Víc si vážila těch od šamanů, které něco uměly. Například indických paduk, které původně zdobily květy lotosů. Některé měly tlačítko, které když žena zmáčkla, vyšla z něj parfémovaná voda. Cenila si také ty, které během cest s manželem složitě sháněla, třeba v indické vesnici. „Na místním trhu jsem tam viděla člověka, který měl krásné tibetské boty, nádherně zdobené a já okamžitě začala přemýšlet, jak bych je mohla dostat z jeho nohou. Nakonec jsem sebrala všechnu svou odvahu a přes tlumočníka jsem se ho zeptala, jestli by je nevyměnil. Nabídla jsem, že mu koupím nový pár a že to bude ten nejdražší pár, jaký kdy vlastnil, když mi dá ty svoje. On na mě jen zíral, nemohl tomu věřit. A pak řekl, že tedy dobrá,“ vyprávěla Baťová se smíchem.

I takto bot nasbírala na 13 tisíc. Většina z nich je uložená ve skladu muzea, kam moc lidi nevodí. My měli štěstí, i když jen na pár minut. Byl to její svět, její vášeň, o kterou se chtěla dělit. Když jsem v muzeu byla znovu loni, už návštěvy nepřijímala, předdomluvený rozhovor nakonec nevyšel. V Torontu zemřela v noci na dnešek, ve věku 91 let. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud