Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouřlivá Paříž. Demonstranti házeli po policii zápalné lahve, protestovalo se i proti Le Penové

Bouřlivá Paříž. Demonstranti házeli po policii zápalné lahve, protestovalo se i proti Le Penové

Ve Francii se dnes konaly u příležitosti prvního máje demonstrace za zachování sociálních jistot pro pracující a nezaměstnané, ale také proti krajně pravicové Národní frontě, jejíž kandidátka Marine Le Penová se dostala do druhého kola prezidentských voleb. Podle tamních médií se desetitisíce lidí sešly v Paříži, Marseille, Nantes i Lille. Při demonstraci stoupenců levice ve francouzské metropoli vypukly potyčky mezi levicovými extremisty a policií, která použila slzný plyn. Tři policisté utrpěli zranění, z toho jeden vážná. Fotografie si prohlédněte v galerii. 

Násilí rozpoutalo u pařížského náměstí Bastilly asi 150 maskovaných demonstrantů, kteří na příslušníky pořádkových sil házeli zápalné lahve a kameny, uvedl web deníku Le Figaro. Policejní těžkooděncům se výtržníky podařilo v přilehlé ulici z části obklíčit. V Paříži podle policejních údajů demonstrovalo asi 30.000 osob, podle organizátorů jich bylo 80.000.

Le Penová v poledne uspořádala svůj poslední předvolební mítink ve Villepinte na severním předměstí Paříže. Svého centristického rivala Emmanuela Macrona kritizovala za to, že neřekl, kdo bude v případě vítězství jeho premiér. "Můj sok se neodvažuje říct, koho jmenuje, bezpochyby proto, aby Francouze nevyděsil," řekla Le Penová podle francouzského tisku svým sympatizantům.

Le Penovou ve Villepinte doprovázel neúspěšný prezidentský uchazeč a její kandidát na předsedu vlády Nicolas Dupont-Aignan. Macrona označil za "mladou a nevyzrálou" verzi končícího prezidenta Françoise Hollandea. Zvolení Macrona by podle něj znamenalo "definitivní zavření Francie do vězení, jakým je Evropská unie".

Při druhém kole prezidentských voleb 7. května je podle něj v sázce budoucnost Francie. Budování jednotné Evropy je podle něj možné jen spoluprací na "konkrétních projektech".

Macron uspořádal svou poslední velkou předvolební akci na výstavišti La Villette na severovýchodním okraji Paříže. „Tváří v tvář urážkám a oplzlostem znovu zemi vybudujeme," řekl na shromáždění několika tisíc svých příznivců. Zároveň svou soupeřku obvinil z „dobře známé hrubosti" a zdůraznil, že Francouzi „chtějí naději a optimismus". „Proto nás umístili do čela (volebních preferencí)," dodal s tím, že i v rozhodujícím druhém kole voleb v neděli musí zaznít „hněv" voličů, kteří jej projevili již v prvním kole.

Macron dopoledne u jednoho z pařížských mostů uctil památku Maročana Brahima Bouarrama, jehož 1. května 1995 svrhli do Seiny krajně pravicoví aktivisté. Otec dvou dětí neuměl plavat a utopil se. Pachateli byli účastníci demonstrace Národní fronty u sochy Jana z Arku v Paříži.

Ve stejnou dobu se konalo u sochy francouzské hrdinky setkání, které na tomto místě jako tradičně pořádal bývalý předseda krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen, otec Le Penové. Z davu zaznívaly výkřiky jako „Francie Francouzům" nebo „islám ven".

Některé akce proti Le Penové se podle francouzských médií konaly pod záštitou odborů. Ty ale nejsou v otázce podpory některému z kandidátů jednotné. Část z nich dnes demonstrovala proti Le Penové, aby pomohla zastavit krajní pravici, zatímco jiné odbory vystupovaly proti oběma uchazečům o úřad hlavy státu. Část odborů se totiž podle agentury AP obává, že Macron by v případě vítězství zrušil systém ochrany práv pracovníků. Velká část levicových voličů ho dokonce považuje za větší zlo kvůli jeho liberalismu, zatímco u Le Penové nacházejí tendenci k stejným ochranářským opatřením, jaká požadují i mnozí levicoví politici.

Demonstrace a volební mítinky v Paříži i jinde se konaly za přísných bezpečnostních opatření. V ulicích francouzské metropole je nasazeno na 9000 policistů, četníků a vojáků, informovala francouzská média.

Podle čerstvého průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnila agentura Opinionway, Macron příští neděli Le Penovou porazí poměrem 61 procent ku 39 procentům hlasů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744