Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouřlivou rétoriku vystřídal klidný ton. Trump v Kongresu slíbil reformu daní i rychlou stavbu mexické zdi

Bouřlivou rétoriku vystřídal klidný ton.  Trump v Kongresu slíbil reformu daní i rychlou stavbu mexické zdi

Americký prezident Donald Trump ve svém prvním projevu k oběma komorám Kongresu zmírnil svůj dosavadní tón a oznámil začátek nové kapitoly "americké velikosti". Během ní slíbil posílit hlavně ekonomiku a armádu a napravit chyby uplynulého desetiletí, kdy se podle něj americké hranice otevřely pro drogy a zločince. Některá média předem informovala, že Trump v překvapivém kroku naznačí, že zvažuje opatření vedoucí k legalizaci pobytu přistěhovalců, kteří se v zemi vyskytují neregulérně. Nakonec se to ale nestalo. 


Trump se před americkými poslanci a senátory držel předem připravené řeči i republikánské politiky. Příliš proto nepřekvapil, podle odborníků se tak zřejmě snažil snížit napětí po prvních 40 dnech v úřadu. 

Zeď na hranici s Mexikem a migrace

Trump zopakoval, že zeď na hranicích s Mexikem se začne již brzy stavět. Konkrétní datum ale nepředstavil. V minulosti už několikrát prohlásil, že Mexiko za její výstavbu zaplatí. Země se proto dostaly do diplomatické roztržky, kdy mexický prezident zrušil plánovanou návštěvu Washingtonu.

Trump rovněž zákonodárcům řekl, že je nezbytné zakázat vstup do USA lidem z vybraných států, jejichž občany není možné podrobit dostatečným bezpečnostním prověrkám. "Nemůžeme dopustit, aby se USA staly útočištěm pro extremisty," řekl.

Trump rovněž uvedl, že již brzy podnikne nové kroky, aby Ameriku uchránil od těch, kteří jí chtějí ublížit.

Historická daňová reforma a infrastruktura

Trump ve svém projevu ke Kongresu ohlásil také historickou daňovou reformu, která podnikatelům sníží daně. Ani v tomto případě se ale nepustil do žádných detailů, zmínil pouze, že na reformě již pracuje jeho ekonomický tým.

Díky nižším daním budou podle Trumpa podnikatelé více konkurenceschopní, což povede i k růstu platů a k rozkvětu střední vrstvy. "Abychom dosáhli našich cílů doma i v zahraničí, musíme opět nastartovat motor amerického hospodářství," dodal prezident.

Trump rovněž prohlásil, že Spojené státy dosud příliš utrácely v zámoří, zatímco domácí infrastruktura chátrala. Řekl, že na výstavbu infrastruktury požádá Kongres o jeden bilion dolarů (přes 25 bilionů korun), které budou z veřejných i ze soukromých zdrojů.

Plán na obnovu infrastruktury Trump přirovnal k programu prezidenta Dwighta Eisenhowera na výstavbu dálniční sítě. O svém záměru je přesvědčen, že v USA vytvoří miliony nových pracovních míst.

Podle Trumpa nyní nastal čas, aby se Amerika po letech obnovování jiných států věnovala vlastní rekonstrukci. "Kupujte americké věci a najímejte Američany," to jsou podle Trumpa dva základní principy nového infrastrukturního projektu.

Konec Obamacare

Trump také vyzval demokratické i republikánské zákonodárce, aby zrušili a nahradili novým systémem zdravotní reformu někdejšího prezidenta Baracka Obamy.

"Musí to být pojištění, které lidé chtějí a které jim nikdo nebude nutit, například vláda," prohlásil Trump o novém systému zdravotního pojištění, který má nahradit Obamovu reformu zvanou Obamacare.

Obamovu zdravotní reformu označil Trump za katastrofu pro Ameriku, neboť o desítky procent zdražila stávající pojistky. "Musíme snížit cenu pojištění, a přesně to uděláme," dodal.

Obhájci reformy tvrdí, že díky Obamacare získaly přístup k dostupné zdravotní péči miliony dosud nepojištěných Američanů, kritici naopak upozorňují na vysoké náklady Obamova systému.


  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1