Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouřlivý stín a nová generace Tomahawku. Američané a jejich spojenci nasadili v Sýrii to nejlepší

Bouřlivý stín a nová generace Tomahawku. Američané a jejich spojenci nasadili v Sýrii to nejlepší

Do útoku na Sýrii Američané podle očekávání nasadili zejména střely Tomahawk odpálené z lodí ve Středozemním moři. Za pozornost ovšem stojí i nasazení britských letounů Tornado, které vzlétly ze základny na Kypru a francouzských Rafale, které pro změnu odstartovaly z Francie a cestou tankovaly ve vzduchu. Oba typy letounů nesly shodné střely s plochou dráhou letu, které stojí za pozornost stejně jako americké Tomahawky. Podívejte se na jejich specifikace.

Tomahawk

Nasazení raket, které jsou už několik desetiletí součástí každé války nebo konfliktu, jehož se účastní Spojené státy, bylo jistotou. V současnosti mají Spojené státy ve výzbroji již čtvrtou generaci podzvukových raket, které lze odpalovat nejen z lodí, ale i z ponorek. Jejich vývoj ovšem začal již v sedmdesátých letech minulého století, ve výzbroji se pak objevil v roce 1983.

Typ BG-109A mohl nést i jadernou nálož, ale tato raketa byla vyřazena z výzbroje americké armády někdy mezi lety 2010 a 2013. Vyřazen byl v roce 1991 i typ BGM-109G, který byl rovněž vybaven jadernou hlavicí, byl nasazen v Evropě a mohl být odpálen ze speciálního automobilu. Nyní se ovšem předpokládá, že Američané se nějakým způsobem k Tomahawkům s jadernou náloží vrátí.

V Sýrii byla velmi pravděpodobně nasazena i poslední čtvrtá generace (vyrobená poprvé v roce 2006) Tomahawků RGM/UGM 109E, kterou americká vláda naposledy nakoupila od firmy Raytheon v roce 2016. Tehdy to bylo téměř 150 raket za zhruba 200 milionů dolarů. Jen na Sýrii jich v noci na dnešek bylo odpáleno 112, ale není zřejmé, zda šlo pouze o nejnovější generaci. Ta je přitom vybavena možností měnit cíl za letu a rovněž přenáší obraz až do svého dopadu. Je také odolná vůči blokování GPS signálu.

Největší výhodou Tomahawku ovšem zůstávají jeho manévrovací schopnosti a možnost nasazení za jakéhokoliv počasí. Je obtížné je zachytit radarem, protože letí v nízké výšce, má nízké rozměry a je vybaven proudovým motorem, který zanechává minimální tepelnou stopu.

Storm Shadow (Bouřlivý stín)/ SCALP

Podzvukové střely s plochou dráhou letu Storm Shadow na cíle v Sýrii vypálily britské stíhací letouny Tornado a francouzské letouny Rafale. Ve francouzské výzbroji střela nese zkratku SCALP a patří mezi chloubu evropského vojenského průmyslu. Do výzbroje několika evropských zemí byla zařazena teprve v roce 2004, přičemž jí vyrábí evropské konsorcium MBDA.

Její nasazení jasně ukazuje, že britské i francouzské letouny útočily na dobře chráněné objekty. Storm Shadow má vysokou průraznost a může údajně překonat až čtyři metry železobetonu. Její hlavice má nosnost 250 kilogramů a jde v podstatě o dvě hlavice v jedné. Nálož udělá v objektu otvor a do jeho nitra se dostane takzvaná sekundární průbojná hlavice.

Pro radar je velmi obtížné střelu Storm Shadow zachytit. Její vývoj byl směřován právě k potlačení radarové stopy. Ta je tak podle odborníků ještě o něco menší než v případě Tomahawku. I Storm Shadow lze přitom odpalovat z lodi, tedy konkrétně jeho francouzskou variantu SCALP Naval.

 

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1