Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bravo, Duterte! Světový byznys si nemůže vynachválit brutálního filipínského vládce

Bravo, Duterte! Světový byznys si nemůže vynachválit brutálního filipínského vládce

Válka, kterou filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil drogovému podsvětí, už má přes 7000 obětí. Lidskoprávní organizace Duterteho ostře kritizují, světový byznys má pro drsného politika naopak jen samou chválu. Filipínská ekonomika totiž roste jako o závod.

O víkendu nadnárodní společnost Fitch zvýšila rating Filipín na BBB. Podle agentury Bloomberg tento krok představuje ocenění ekonomické reformy, kterou prezident Rodrigo Duterte na Filipínách zahájil.

Reforma obsahuje především plán daňové reformy, která by měla vyjít vstříc podnikatelskému sektoru. Současně Duterte chce na Filipínách vytvořit příznivější podmínky pro zahraniční investice. Filipínský HDP navíc meziročně vzrostl o 6,7 procenta. To souostroví řadí mezi nejrychleji rostoucí asijské ekonomiky.

Odvrácenou stranou těchto úspěchů zůstávají brutální manýry, ke kterým se Duterte uchyluje v domácí politice. Terčem kritiky je jeho válka proti drogovému podsvětí. Tu filipínský prezident krátce po své inauguraci v létě loňského roku nařídil vést s veškerou tvrdostí.

Podle toho to na Filipínách také vypadá. Jen od července 2016 do roku 2017 zemřelo rukou policejních sil podle údajů, které získala agentura Bloomberg, 3451 lidí. Přitom ne vždy šlo o lidi z drogového podsvětí, řada obětí s narkotiky nemá nic společného.

Ve stejném období dalších skoro 1800 lidí zabily drogové gangy. Celkem se počet obětí Duterteho protidrogového tažení odhaduje na sedm tisíc. To je víc, než kolik si vyžádala třeba podobná operace, kterou vedla v Thajsku administrativa Thaksina Shinawatry. V Thajsku bylo obětí asi dva a půl tisíce a země se dostala na černou listinu kvůli porušování lidských práv.

Na stomilionových Filipínách podle tamního odhadu žijí čtyři miliony drogově závislých. Nejrozšířenější drogou je krystalický metamfetamin, pašovaný nejčastěji z Číny.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1