Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazílií otřásá skandál s miliardovými úplatky. Soud dal zelenou vyšetřování politických špiček

Brazílií otřásá skandál s miliardovými úplatky. Soud dal zelenou vyšetřování politických špiček

Ministři, zákonodárci, starostové i bývalí prezidenti budou vyšetřováni v ohromném korupčním skandálu, který již třetím rokem hýbe největším jihoamerickým státem. Nejvyšší soud totiž vyhověl žádosti generálního prokurátora, který o stíhání více než stovky politických špiček minulý měsíc požádal.

Mezi vyšetřovanými politiky je devět ministrů současné vlády, čtyři bývalí prezidenti a nespočet zákonodárců. Všichni jsou podezřelí z masivního braní úplatků výměnou za přidělování předražených zakázek státní firmy Petrobras.

Vyšetřování je postavené na přiznání desítek manažerů stavební společnosti Odebrecht, kteří usvědčují politiky z braní úplatků výměnou za výhodné kontrakty a příznivou legislativu. Podle výkonného ředitele firmy Marcela Odebrechta bylo úplatků tolik, že firma musela pro tuto činnost zřídit nové oddělení.

Podle střízlivých odhadů úplatky dosáhly jedné miliardy dolarů (přibližně 25 miliard korun).

Vyšetřování kauzy příhodně nazvané „automyčka“ jistě ovlivní činnost nepopulárního kabinetu prezidenta Michela Temera, který se nyní snaží zavádět v rámci boje s ekonomickou recesí úsporná opatření.

V kauze už bylo kvůli korupci a manipulování zakázek odsouzeno přes 100 lidí a další stovky jich jsou vyšetřovány, včetně desítek politiků z různých politických stran.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1