Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilského exprezidenta poslal soud za korupci za mříže. Právníci se ho teď snaží na poslední chvíli zachránit

Brazilského exprezidenta poslal soud za korupci za mříže. Právníci se ho teď snaží na poslední chvíli zachránit

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, který je od soboty ve vězení kvůli zatím nepravomocnému odsouzení za korupci, má šanci dostat se brzy na svobodu. Informovala o tom agentura AFP. Asociace brazilských právníků totiž v pondělí podala žádost k nejvyššímu soudu, aby do vězení nemuseli odsouzení, kteří ještě nevyčerpali všechny možnosti odvolání. Rozhodnutí v této věci by mohlo podle AFP padnout už ve středu ve formě zatím předběžného opatření.

Za svobodu pro brazilského exprezidenta, který je označován za nejoblíbenější hlavu této jihoamerické země v historii, demonstrovaly od minulého týdne tisíce jeho příznivců. Někteří si postavili stany nedaleko věznice ve městě Curitiba, kde hodlají setrvat, dokud Lula nevyjde na svobodu. Už v neděli dorazila podle stanice CNN do města dvacítka autobusů s Lulovými příznivci z celé země.

Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, byl odsouzen loni v červenci za korupci k devíti letům vězení. Trest mu letos odvolací soud zvýšil na 12 let a jeden měsíc. Korupce se Lula údajně dopustil tím, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt ve městě Guarujá. Lula obvinění odmítá. Podle jeho advokátů byt nikdy nevlastnil a obžaloba byla podle nich postavena na svědectví bývalého šéfa OAS, který vypovídal výměnou za snížení trestu.

Asociace právníků nyní požádala nejvyšší soud, aby přezkoumal svůj verdikt z roku 2016, na jehož základě může být uvězněn odsouzený už poté, co neúspěšně vyčerpal odvolací možnosti prvního stupně. I z vězení pak může pokračovat v odvolacím procesu u soudů vyšší instance. Odvolací proces ale může v brazilském soudnictví trvat dlouhé roky.

Opatření o nástupu do vězení před pravomocným odsouzením přijal nejvyšší soud v roce 2016 v souvislosti s obřím korupčním skandálem zvaným Lava Jato, v němž jsou vyšetřovány desítky politiků, úředníků a podnikatelů, včetně současného prezidenta Michela Temera. Ten se ale soudu vyhnul tím, že ho parlament ke stíhání nevydal.

Poté, co nepravomocně odsouzení v této obří kauze skončili ve vězení, uzavřeli mnozí z nich dohodu s prokuraturou a výměnou za nižší tresty pak udávali další jména zkorumpovaných politiků a úředníků.

Dvaasedmdesátiletý Lula da Silva je podle průzkumů jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Zatím to vypadá, že se jich zřejmě nebude moci účastnit. Poslední slovo o jeho kandidatuře ale bude mít nejvyšší volební komise.

Nicméně Lula da Silva se podle své Strany pracujících hodlá ve stanoveném termínu do 15. srpna do voleb přihlásit. Vedení strany po pondělním osmihodinovém zasedání potvrdilo, že exprezident, který je "politickým vězněm a obětí násilného uvěznění", zůstává jejím kandidátem.

Brazilský právní řád umožňuje nejvyšší volební komisi, aby Lulovu kandidaturu kvůli trestnímu řízení odmítla. Politik má sice možnost se proti tomuto rozhodnutí odvolat, ale Strana práce má možnost případně ho nahradit jiným svým kandidátem nejpozději 17. září.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1