Brazilského exprezidenta poslal soud za korupci za mříže. Právníci se ho teď snaží na poslední chvíli zachránit | info.cz

Články odjinud

Brazilského exprezidenta poslal soud za korupci za mříže. Právníci se ho teď snaží na poslední chvíli zachránit

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, který je od soboty ve vězení kvůli zatím nepravomocnému odsouzení za korupci, má šanci dostat se brzy na svobodu. Informovala o tom agentura AFP. Asociace brazilských právníků totiž v pondělí podala žádost k nejvyššímu soudu, aby do vězení nemuseli odsouzení, kteří ještě nevyčerpali všechny možnosti odvolání. Rozhodnutí v této věci by mohlo podle AFP padnout už ve středu ve formě zatím předběžného opatření.

Za svobodu pro brazilského exprezidenta, který je označován za nejoblíbenější hlavu této jihoamerické země v historii, demonstrovaly od minulého týdne tisíce jeho příznivců. Někteří si postavili stany nedaleko věznice ve městě Curitiba, kde hodlají setrvat, dokud Lula nevyjde na svobodu. Už v neděli dorazila podle stanice CNN do města dvacítka autobusů s Lulovými příznivci z celé země.

Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, byl odsouzen loni v červenci za korupci k devíti letům vězení. Trest mu letos odvolací soud zvýšil na 12 let a jeden měsíc. Korupce se Lula údajně dopustil tím, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt ve městě Guarujá. Lula obvinění odmítá. Podle jeho advokátů byt nikdy nevlastnil a obžaloba byla podle nich postavena na svědectví bývalého šéfa OAS, který vypovídal výměnou za snížení trestu.

Asociace právníků nyní požádala nejvyšší soud, aby přezkoumal svůj verdikt z roku 2016, na jehož základě může být uvězněn odsouzený už poté, co neúspěšně vyčerpal odvolací možnosti prvního stupně. I z vězení pak může pokračovat v odvolacím procesu u soudů vyšší instance. Odvolací proces ale může v brazilském soudnictví trvat dlouhé roky.

Opatření o nástupu do vězení před pravomocným odsouzením přijal nejvyšší soud v roce 2016 v souvislosti s obřím korupčním skandálem zvaným Lava Jato, v němž jsou vyšetřovány desítky politiků, úředníků a podnikatelů, včetně současného prezidenta Michela Temera. Ten se ale soudu vyhnul tím, že ho parlament ke stíhání nevydal.

Poté, co nepravomocně odsouzení v této obří kauze skončili ve vězení, uzavřeli mnozí z nich dohodu s prokuraturou a výměnou za nižší tresty pak udávali další jména zkorumpovaných politiků a úředníků.

Dvaasedmdesátiletý Lula da Silva je podle průzkumů jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Zatím to vypadá, že se jich zřejmě nebude moci účastnit. Poslední slovo o jeho kandidatuře ale bude mít nejvyšší volební komise.

Nicméně Lula da Silva se podle své Strany pracujících hodlá ve stanoveném termínu do 15. srpna do voleb přihlásit. Vedení strany po pondělním osmihodinovém zasedání potvrdilo, že exprezident, který je "politickým vězněm a obětí násilného uvěznění", zůstává jejím kandidátem.

Brazilský právní řád umožňuje nejvyšší volební komisi, aby Lulovu kandidaturu kvůli trestnímu řízení odmítla. Politik má sice možnost se proti tomuto rozhodnutí odvolat, ale Strana práce má možnost případně ho nahradit jiným svým kandidátem nejpozději 17. září.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud