Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilského exprezidenta poslal soud za korupci za mříže. Právníci se ho teď snaží na poslední chvíli zachránit

Brazilského exprezidenta poslal soud za korupci za mříže. Právníci se ho teď snaží na poslední chvíli zachránit

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, který je od soboty ve vězení kvůli zatím nepravomocnému odsouzení za korupci, má šanci dostat se brzy na svobodu. Informovala o tom agentura AFP. Asociace brazilských právníků totiž v pondělí podala žádost k nejvyššímu soudu, aby do vězení nemuseli odsouzení, kteří ještě nevyčerpali všechny možnosti odvolání. Rozhodnutí v této věci by mohlo podle AFP padnout už ve středu ve formě zatím předběžného opatření.

Za svobodu pro brazilského exprezidenta, který je označován za nejoblíbenější hlavu této jihoamerické země v historii, demonstrovaly od minulého týdne tisíce jeho příznivců. Někteří si postavili stany nedaleko věznice ve městě Curitiba, kde hodlají setrvat, dokud Lula nevyjde na svobodu. Už v neděli dorazila podle stanice CNN do města dvacítka autobusů s Lulovými příznivci z celé země.

Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, byl odsouzen loni v červenci za korupci k devíti letům vězení. Trest mu letos odvolací soud zvýšil na 12 let a jeden měsíc. Korupce se Lula údajně dopustil tím, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt ve městě Guarujá. Lula obvinění odmítá. Podle jeho advokátů byt nikdy nevlastnil a obžaloba byla podle nich postavena na svědectví bývalého šéfa OAS, který vypovídal výměnou za snížení trestu.

Asociace právníků nyní požádala nejvyšší soud, aby přezkoumal svůj verdikt z roku 2016, na jehož základě může být uvězněn odsouzený už poté, co neúspěšně vyčerpal odvolací možnosti prvního stupně. I z vězení pak může pokračovat v odvolacím procesu u soudů vyšší instance. Odvolací proces ale může v brazilském soudnictví trvat dlouhé roky.

Opatření o nástupu do vězení před pravomocným odsouzením přijal nejvyšší soud v roce 2016 v souvislosti s obřím korupčním skandálem zvaným Lava Jato, v němž jsou vyšetřovány desítky politiků, úředníků a podnikatelů, včetně současného prezidenta Michela Temera. Ten se ale soudu vyhnul tím, že ho parlament ke stíhání nevydal.

Poté, co nepravomocně odsouzení v této obří kauze skončili ve vězení, uzavřeli mnozí z nich dohodu s prokuraturou a výměnou za nižší tresty pak udávali další jména zkorumpovaných politiků a úředníků.

Dvaasedmdesátiletý Lula da Silva je podle průzkumů jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Zatím to vypadá, že se jich zřejmě nebude moci účastnit. Poslední slovo o jeho kandidatuře ale bude mít nejvyšší volební komise.

Nicméně Lula da Silva se podle své Strany pracujících hodlá ve stanoveném termínu do 15. srpna do voleb přihlásit. Vedení strany po pondělním osmihodinovém zasedání potvrdilo, že exprezident, který je "politickým vězněm a obětí násilného uvěznění", zůstává jejím kandidátem.

Brazilský právní řád umožňuje nejvyšší volební komisi, aby Lulovu kandidaturu kvůli trestnímu řízení odmítla. Politik má sice možnost se proti tomuto rozhodnutí odvolat, ale Strana práce má možnost případně ho nahradit jiným svým kandidátem nejpozději 17. září.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1