Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilský exprezident má jít na 9,5 roku do vězení. Přesto chce znovu kandidovat

Brazilský exprezident má jít na 9,5 roku do vězení. Přesto chce znovu kandidovat

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva nepravomocně odsouzený za korupci a praní špinavých peněz dnes prohlásil, že hodlá příští rok opět kandidovat v prezidentských volbách. Levicový politik favorizovaný průzkumy se proti trestu 9,5 roku vězení odvolá a rozsudek tak nebude pravomocný až do rozhodnutí odvolacího soudu, což mu kandidaturu umožňuje. Korupční proces byl podle něho politicky motivovaný.

„Ještě mě nevyřadili ze hry," řekl dnes podle agentury Reuters Lula da Silva stoupencům v sídle Strany pracujících v nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo. Narážel tím na údajnou zmanipulovanost procesu, který měl podle něho za cíl znemožnit mu kandidaturu.

Podobná slova používala i jeho loni sesazená nástupkyně v úřadě Dilma Rousseffová, která byla da Silvovou chráněnkyní. O politické motivaci obvinění hovoří i současný pravicový prezident Michel Temer, jemuž rovněž hrozí odvolání za údajnou účast na korupční aféře devastující politickou scénu v zemi.

Jednasedmdesátiletý Lula da Silva stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011 a stále patří k nejpopulárnějším politikům v zemi. Prvoinstančním soudem byl tento týden odsouzen v souvislosti s největší korupční kauzou v historii země. Týká se rozsáhlého úplatkářského systému kolem státní firmy Petrobras.

Podle obžaloby exprezident dostával úplatky od stavební firmy OAS, mimo jiné luxusní byt ve městě Guarujá. Politik všechna obvinění vytrvale odmítá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1