Brazilský exprezident odsouzený za korupci se dočkal podpory. Poslanci z jeho strany se po něm přejmenovali | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilský exprezident odsouzený za korupci se dočkal podpory. Poslanci z jeho strany se po něm přejmenovali

Brazilský exprezident odsouzený za korupci se dočkal podpory. Poslanci z jeho strany se po něm přejmenovali

Více než šest desítek brazilských zákonodárců si změnilo svá jména na důkaz podpory uvězněnému exprezidentovi Luizi Ináciovi Lulovi da Silva. Členové jeho Strany pracujících (PT) nyní v parlamentu a úředním styku používají své původní jméno rozšířené o příjmení Lula, uvedl web stanice BBC. Právníci se bývalou hlavu státu nepravomocně odsouzenou za korupci mezitím snaží dostat z vězení.

Iniciátorkou přepisování jmen byla podle médií předsedkyně levicové PT Gleisi Hoffmanová, která si mezi obě jména vepsala Lula. Takto se nyní objevuje v oficiálních parlamentních dokumentech či na elektronické hlasovací tabuli. Přidal se k ní i šéf poslaneckého klubu, nyní Paulo Lula Pimenta a desítky dalších politiků.

Někteří pravicoví oponenti reagovali na nezvyklý krok podpory odsouzeného politika se zjevnou nadsázkou tím, že si ke jménu přidali příjmení Moro podle soudce Sergia Mora, který minulý týden nařídil Lulovo uvěznění.

Lula da Silva, který stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011, byl odsouzen loni v červenci za korupci k devíti letům vězení. Trest mu letos odvolací soud zvýšil na 12 let a jeden měsíc. Patrně vůbec nejoblíbenější prezident v historii země, se podle soudu korupce dopustil tím, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt ve městě Guarujá. Lula obvinění odmítá.

Jeho právníci dosud nevyčerpali všechny možnosti odvolání. Soud navíc řeší podnět brazilské právnické asociace, která žádá, aby do vězení nemuseli nepravomocně odsouzení, kteří ještě mají možnost se odvolat. Nejvyšší soud stanovil pravidlo umožňující uvěznění nepravomocně odsouzených předloni v souvislosti s obří politickou korupční kauzou známou jako Lava Jato (Automyčka). Pokud by soud žádosti vyhověl a vydal předběžné opatření, mohl by být Lula volný možná již tento týden.

Exprezident stále hodlá kandidovat v podzimních volbách, v nichž je podle průzkumů jasným favoritem. PT jej označila za svého jediného kandidáta. Konečné slovo v otázce jeho účasti bude mít volební komise.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.