Brazilský exprezident se vzdal policii a míří za mříže. Příznivci ho podruhé zadržet nedokázali | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilský exprezident se vzdal policii a míří za mříže. Příznivci ho podruhé zadržet nedokázali

Brazilský exprezident se vzdal policii a míří za mříže. Příznivci ho podruhé zadržet nedokázali

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který měl v pátek nastoupit výkon dvanáctiletého trestu za korupci, se vzdal policii. Exprezident již v průběhu soboty řekl, že se policii dobrovolně vydá, ale jeho příznivci mu v tom zabránili.

Lula trvá na své nevině a v pátek neuposlechl nařízení federálního soudce Sergia Mora dostavit na policii v jihobrazilském městě Curitiba, aby mohl nastoupit výkon trestu, k němuž byl zatím nepravomocně odsouzen. Místo toho setrvával v odborové centrále ocelářů na předměstí nejlidnatějšího brazilského města Sao Paulo, které je od Curitiby vzdáleno asi 400 kilometrů. Před budovou se shromáždily stovky jeho stoupenců.

V sobotu se Lula rozhodl dobrovolně se vydat policii, jeho vůz však při odjezdu z centrály odborového svazu ocelářů zablokovaly davy přívrženců. Lula pak z vozu vystoupil a vrátil se do budovy svazu.

Kolem půlnoci SELČ nicméně tiskové agentury oznámily, že Lula z centrály odborářů vyšel a nastoupil do policejního auta, které zamířilo do Curitiby, kde si má exprezident trest odpykat.

Lulova kauza je ostře sledována i kvůli tomu, že je podle průzkumů jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Lula má sice ještě možnost odvolání, to mu však již nezaručuje setrvání na svobodě a možnost kandidovat. Poslední slovo v otázce jeho kandidatury bude mít nejvyšší volební komise, očekává se ale, že ji neumožní.

Lula čelí několika obviněním z korupce. Loni v červenci se stal prvním exprezidentem Brazílie, který byl za korupci odsouzen do vězení. Jeho případ se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který podle soudu dostal jako úplatek od stavební firmy OAS.

Dvaasedmdesátiletý bývalý kovodělník a odborářský aktivista je ikonickou postavou levice v oblasti Latinské Ameriky. V Brazílii je Lula označován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii země, která za jeho vlády zažila velký ekonomický rozkvět. Miliony jejích obyvatel se také díky štědrým sociálním programům Lulovy vlády dostaly z bídy. V posledních letech ale Brazílií zmítá obrovský korupční skandál, v němž jsou vyšetřovány desítky politiků, úředníků a podnikatelů, včetně současného prezidenta Michela Temera. Ten se soudu vyhnul tím, že ho parlament nevydal k trestnímu stíhání.

Exprezident Lula v sobotu v centrále odborového svazu ocelářů pronesl ke svým stoupencům téměř hodinový projev. „Uposlechnu tohoto nařízení,“ prohlásil. „Nestojím nad zákonem. Kdybych nevěřil v zákon, nezakládal bych politickou stranu, ale zahájil bych revoluci,“ dodal.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.